sport-reh.pl

Chirurg naczyniowy – czym się zajmuje i co leczy?

Chirurg naczyniowy często nazywany jest lekarzem od żył i żylaków. Jednak jest to specjalista, który ma znacznie szerszy zakres kompetencji. Oprócz diagnozowania i leczenia nieprawidłowości działania naczyń krwionośnych, chirurg naczyniowy zajmuje się m.in. nieprawidłowościami w funkcjonowaniu naczyń limfatycznych, tętniakami oraz nowotworami układu naczyniowego. Pod jego opieką znajdują się także chorzy z zespołem stopy cukrzycowej. Co dokładnie leczy?
Czytaj więcej...
sport-reh.pl

Miażdżyca – od przyczyny do leczenia

Miażdżyca to jedna z najpopularniejszych chorób układu krwionośnego. Często jest kojarzona z osobami po 50 roku życia, gdyż to zazwyczaj wtedy występują jej objawy w postaci choroby niedokrwiennej serca, chromania przestankowego, niedokrwienia czy udaru mózgu. Jednak pierwsze zmiany miażdżycowe mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie. Czym właściwie jest miażdżyca i jak się przed nią uchronić?
Czytaj więcej...
sport-reh.pl

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Większość badań ultrasonograficznych nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Inaczej sprawa wygląda w przypadku USG jamy brzusznej. Aby badanie było skuteczne należy spełnić określone warunki dotyczące układu pokarmowego i moczowego.

 
Co to jest USG jamy brzusznej i kiedy się je wykonuje?
USG jamy brzusznej to badanie oceniające narządy w obrębie przestrzeni zlokalizowanej pomiędzy jamą klatki piersiowej, a miednicą, które pozwala wykryć wiele schorzeń, m.in. guzy, torbiele, uszkodzenia po urazach, czy stany zapalne otrzewnej. Wskazaniem do takiego badania są między innymi bóle brzucha z niewyjaśnionej przyczyny, a także wszelkie guzki i zgrubienia, czy krwawienie z dróg rodnych lub przewodu pokarmowego. Jak odpowiednio przygotować się do badania?
 
Czytaj więcej...
sport-reh.pl

Co to jest badanie ultrasonograficzne i czego dotyczy?

Badanie ultrasonograficzne, inaczej zwane USG, to badanie obrazowe, będące jednym z podstawowych sposobów diagnostyki. Wykonuje się je przy pomocy specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu możemy zobaczyć wnętrze organizmu człowieka i ocenić kondycję poszczególnych części ciała. Badanie USG często kojarzy się z badaniem jamy brzusznej. Wykonuje się je również u kobiet w ciąży, aby sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Istnieje jednak szereg innych zastosowań tej nieinwazyjnej metody diagnostycznej.

Czytaj więcej...