Chirurg naczyniowy Leszno
sport-reh.plChirurg naczyniowy korzysta z wielu mało inwazyjnych metod leczenia schorzeń żył, tętnic, czy naczyń krwionośnych. Niekiedy konieczne jest podjęcie rozwiązań inwazyjnych, które obejmują operacyjne leczenie. Najczęściej chirurg naczyniowy stosuje metodę terapii o nazwie skleroterapia. Jest ona stosowana w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Polega na usunięciu żylaków z użyciem ostrzykiwania ich specjalnym lekiem.
Podstawowymi badaniami, jakie są zlecane przez chirurga naczyniowego, są zazwyczaj:
- USG Dopplera tętnic kręgowych i szyjnych,
- USG Dopplera kończyn górnych i dolnych,
- badanie dopplerowskie tętnic trzewnych.
Wiele zależy od tego, jakie dolegliwości zgłasza pacjent. USG Dopplera ma za zadanie pokazać stan przepływu krwi w tętnicy. To z kolei pozwala określić drożność tętnicy i sprawdzić, czy krew nie cofa się przez zmiany miażdżycowe. Badanie zlecane przez naczyniowego chirurga daje przydatny obraz wydolności i przekroju żył oraz tętnic pacjenta. Plusem jest to, że wpływa na wczesną reakcję na zmiany w obrębie żył, które mogą zagrażać życiu. Dodatkowo zlecane są też badania takie jak flebografia, limfografia, arterografia, czy tomografia komputerowa żył i tętnic.

lek. med. Krzysztof Czajkowski
Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od początku swojej drogi zawodowej związany jest z Oddziałem Klinicznym Chirurgii Naczyniowej, Wewnątrznaczyniowej, Angiologii i Flebologii Szpitala Klinicznego Przemienia Pańskiego w Poznaniu, gdzie specjalizuje się z chirurgii naczyniowej.
W swojej pracy zawodowej zajmuje się diagnostyką, leczeniem zachowawczym oraz operacyjnym (zarówno metodami klasycznymi, jak i małoinwazyjnymi) chorób naczyń.
Czytaj więcej