Leczenie chirurga dziecięcego
sport-reh.plWizyta u doświadczonego chirurga dziecięcego – co musisz wiedzieć?
Wizyta u chirurga dziecięcego to moment, kiedy kompetencje medyczne łączą się z wyjątkowym podejściem do najmłodszych pacjentów. W naszej klinice, każdy młody pacjent i jego rodzic mogą liczyć na pełną uwagę oraz fachową opiekę.
Przebieg wizyty u chirurga dziecięcego:
Podczas wizyty u chirurga dziecięcego, zarówno pacjent, jak i opiekun prawny, który towarzyszy dziecku, są integralną częścią procesu diagnostycznego i leczniczego. Lekarz specjalista przeprowadza szczegółową rozmowę z rodzicem oraz, w zależności od wieku, z dzieckiem, aby uzyskać jak najpełniejszy obraz stanu zdrowia.
- Wywiad medyczny: Lekarz pyta o historię chorób, przebieg dotychczasowego leczenia oraz ogólny stan zdrowia dziecka.
- Przegląd dokumentacji medycznej: Analiza poprzednich wizyt, badań i wszelkich dostępnych informacji medycznych.
- Leczenie ambulatoryjne: Drobne schorzenia są leczone na miejscu, w gabinecie lekarskim, bez konieczności hospitalizacji.
- Planowanie dalszego leczenia: W przypadku wykrycia poważniejszych problemów zdrowotnych, chirurg dziecięcy zleca niezbędne badania oraz planuje ewentualny zabieg operacyjny w warunkach szpitalnych.
Rodzaje badań diagnostycznych:
Chirurg dziecięcy posiada w swoim repertuarze narzędzi diagnostycznych szereg badań obrazowych, które umożliwiają dokładną ocenę stanu zdrowia małego pacjenta:
- USG (Ultrasonografia): Nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić struktury wewnętrzne ciała.
- RTG (Radiografia): Używane w celu zobrazowania kości i niektórych organów.
- Rezonans magnetyczny (MRI): Zaawansowane badanie obrazowe, które dostarcza szczegółowych obrazów tkanek miękkich.
- Tomografia komputerowa (CT): Skanowanie wykorzystujące technologię rentgenowską do tworzenia obrazów przekrojowych ciała.
Czym zajmuje się chirurg dziecięcy?
Chirurg dziecięcy zajmuje się leczeniem chirurgicznym dzieci, których dolegliwości, a nawet same choroby w ogromnym stopniu różnią się od tych, na które cierpią osoby dorosłe. Pod jego opiekę trafiają najmłodsze dzieci, a także nastolatki do osiągnięcia 18 roku życia. Chirurg dziecięcy jest skomplikowaną specjalizacją, która wymaga posiadania wiedzy z każdej dziedziny leczenia chirurgicznego, a także z innych dziedzin lekarskich. Od neonatologii po urologię, onkologię, a także pediatrię. Nie bez znaczenia jest to, że anatomia dziecka zmienia się wraz z jego wzrostem. Oznacza to, że każdy chirurg musi znać budowę ciała dzieci na poszczególnych etapach rozwojowych.
Jakie choroby leczymy?
W chirurgii dziecięcej mamy do czynienia z wieloma wadami wrodzonymi, a także schorzeniami, które jesteśmy w stanie usunąć lub wyleczyć. Niekiedy do chirurga dziecięcego trafiają mali pacjenci z urazami mechanicznymi, innym razem są to choroby, które towarzyszą dziecku od urodzenia. Obecnie specjalizujemy się w leczeniu chorób dziecięcych, do których możemy zaliczyć:
- rozszczep wargi i podniebienia u noworodków,
- zakładanie szwów i szycie ran,
- stulejka,
- wodniak jądra,
- niedrożność przewodu pokarmowego,
- zarośnięcie dróg żółciowych,
- przepuklina mózgowo-rdzeniowa,
- przepuklina pępkowa,
- zniekształcenia ściany klatki piersiowej,
- przerost migdałków,
- podcięcie wędzidełek,
- wycięcie zmiany skórnej,
- usuwanie wrastających paznokci,
- biopsja.
Każdy z tych zabiegów przeprowadzany jest w sposób fachowy zgodnie ze sztuką lekarską. Wielu rodziców obawia się, jak przebiegają operacje. Podczas konsultacji specjalista dokładnie wytłumaczy, na czym polegać będzie zabieg, a także przedstawi dokładny plan działania.
Każde z tych badań poprzedza planowana operację, a tą jesteśmy w stanie przeprowadzić metodą klasyczną, także przy wykorzystaniu laparoskopu. To bardzo wygodna forma zabiegu, która jest mniej inwazyjna niż standardowe operacje, podczas których rozcinane są ściany brzucha. Tak przeprowadzone zabiegi pozwalają na szybszą rekonwalescencję i są o wiele bardziej estetyczne, ponieważ blizny, które powstają podczas zabiegu, są o wiele mniejsze niż przy klasycznej operacji.
- wady wrodzone
- operacje stulejki, wnętrostwa, przepuklin
- podcięcie wędzidełka
- szycie ran/ założenie szwów
- usunięcie ciała obcego
- wycięcie zmiany skórnej (bez tłuszczaków)
- wyłyżeczkowanie brodawek skórnych
- biopsja węzłów chłonnych
- nacinanie ropni
- operacja stulejki
- usuwanie wrastających paznokci
- operacja wodniaka jądra
Kompetencje i doświadczenie chirurga dziecięcego:
W naszym Centrum chirurg dziecięcy posiada niezbędną wiedzę i bogate doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu dzieci. Specjalista ten jest wyposażony w umiejętności potrzebne do zarządzania zarówno rutynowymi, jak i skomplikowanymi przypadkami medycznymi.
Pamiętaj, że po wizycie kluczowe jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz terminowe zgłaszanie się na zaplanowane procedury czy dalsze konsultacje. W gabinecie chirurga dziecięcego dbamy o to, by wizyta była jak najmniej stresująca dla małego pacjenta, a opiekun prawny lub rodzic może towarzyszyć dziecku, zapewniając mu wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.