Reumatolog Leszno
sport-reh.pl
Diagnostyka chorób reumatycznych obejmuje szereg badań, które pozwalają wykryć niepokojące zmiany. Konkretne testy mogą się przydać podczas wykrywania schorzeń o charakterze reumatycznym.
Wizyta u reumatologa może wiązać się z następującymi badaniami:
- Morfologia krwi.
- Badanie OB - to wskaźnik tempa opadania erytrocytów. Podwyższona wartość informuje nas o stanie zapalnym.
- RF - to ważne badanie w diagnostyce chorób reumatycznych. Podwyższony poziom RF może wskazywać na toczeń rumieniowaty, RZS lub twardzinę układową.
- Badanie CRP - pozwala określić stężenie białka C-reaktywnego we krwi. Wyższy poziom to znak o infekcjach wirusowych i bakteryjnych.
- Stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi - może wskazywać na dnę moczanową.
- Odczyn Waalera-Rosego - nie powinien on pojawiać się w wynikach badań zdrowych osób.
- ASO - antystreptolizyna. Pozwala stwierdzić u pacjenta zakażenie paciorkowcem.
- Anty-CCP - dzięki badaniu można wykryć zapalenie stawów we wczesnym stadium choroby.
Konkretne badania są ustalane z reumatologiem. Specjalista podchodzi do każdego pacjenta indywidualnie i przeprowadza z nim wywiad. Następnie podejmowane są badania, dzięki czemu można wykryć schorzenia reumatyczne.
lek. med. Wiktor Schmidt
Absolwent Wydziału Lekarskiego I Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od 2018 r. pracuje w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, gdzie odbywa szkolenie specjalizacyjne z zakresu reumatologii na Oddziale Reumatologii i Osteoporozy. Na macierzystej uczelni ukończył ponadto studia podyplomowe "Badania kliniczne i biomedyczne badania naukowe".
Otrzymał Medal Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za osiągnięcia w nauce i pracy społecznej. Ukończył liczne kursy European Alliance of Associations for Rheumatology (EULAR) oraz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego (PTR), m.in. z zakresu ultrasonografii w reumatologii, kapilaroskopii i zaburzeń mikrokrążenia w chorobach reumatycznych czy tocznia rumieniowatego układowego. Członek PTR oraz Eular School of Rheumatology.
Czytaj więcej