Dermatolog Leszno

sport-reh.pl

 

Dermatolog to lekarz zajmujący się chorobami skóry, włosów i paznokci. Dzięki odpowiedniej diagnozie, specjalista ten może pomóc w leczeniu: różnego rodzaju trądziku, grzybicy, łupieżu, łysienia, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy bielactwa. 

Na wizytę do dermatologa warto się umówić, gdy na skórze widać zmiany lub posiada się liczne znamiona i pieprzyki. Regularne badanie skóry jest bardzo ważne dla zdrowia, ponieważ pozwala wykryć różnego rodzaju choroby już na wstępnym etapie rozwoju. 

Koniecznie skonsultuj się z dermatologiem, gdy:

 • widzisz na skórze niepokojące zmiany (plamy, pieprzyki, rumienie, grudki, pęcherze itp.),
 • masz przesuszoną lub przetłuszczająca się skórę,
 • pojawiły się problemy z włosami (nadmierne wypadanie, łupież) i paznokciami (łamliwość, plamy),
 • odczuwasz silny świąd skóry i zaczerwienienie. 

Do dermatologa zgłaszają się też osoby, które chcą poprawić swój wygląd, na przykład pozbyć się blizn i przebarwień, rozstępów lub cellulitu.

Podczas pierwszej wizyty dermatolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Specjalista może zapytać cię m.in o:

 • charakter i czas trwania objawów, 
 • stan zdrowia (choroby przewlekłe, przyjmowane leki), 
 • występowanie dermatoz w rodzinie, 
 • stosowane zabiegi pielęgnacyjne,
 • sposób odżywiania. 

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz ogląda skórę, włosy lub paznokcie. W niektórych przypadkach niezbędne jest użycie dermatoskopu – urządzenia, które powiększa i doświetla oglądany obraz. Jest to badanie nieinwazyjne, nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Lekarz przykłada aparat do powierzchni badanej skóry i stwierdza, czy zmiany barwnikowe są groźne. 

Aby potwierdzić wstępną diagnozę, podczas pierwszej wizyty dermatolog może zlecić pacjentowi dodatkowe badania. Należą do nich zazwyczaj:

 • badania laboratoryjne krwi, 
 • badania mikrobiologiczne,
 • testy alergiczne.

Przed pierwszą wizytą u dermatologa warto skompletować wszystkie dotychczasowe badania oraz przygotować spis przyjmowanych leków. Ponadto zapisać sobie wszystkie pytania do lekarza i przypomnieć schorzenia skórne w rodzinie. Oprócz tego, można ubrać się wygodnie i usunąć makijaż, aby badanie przeszło sprawnie i komfortowo.

lek. med. Alicja Szolc

lek. med. Alicja Szolc

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, obecnie w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii w Klinice Dermatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, European Academy of Dermatology and Venereology i International Dermoscopy Society.

Czytaj więcej

 

 

lek. med. Tomasz Stein

lek. med. Tomasz Stein

Jestem lekarzem na przedostatnim roku specjalizacji z dermatologii i wenerologii w Klinice Dermatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, gdzie prowadzę również zajęcia dydaktyczne ze studentami.

Dotychczasowe doświadczenie zdobyłem w Klinice Dermatologii w Szczecinie i Klinice Dermatologii Szpitala WAM w Łodzi. Ukończyłem z wyróżnieniem Wydział Lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Czytaj więcej

 

 

 

Szukasz porady?

Nie wiesz jaka terapia bedzie dla Ciebie najlepsza?

Umów się na spotkanie