Psycholog sportowy Leszno

sport-reh.pl
 

Psycholog sportowy to specjalista, który zajmuje się między innymi pomocą sportowcom z różnych dyscyplin. Medycyna sportowa dotyczy aktywności ruchowej człowieka. To szeroka dziedzina wiedzy lekarskiej, która odnosi się do procesów zachodzących w ciele ludzkim pod wpływem aktywności lub jej braku. Osoby aktywne ruchowo coraz częściej korzystają ze wsparcia psychologa sportowego. 

Do specjalisty warto zgłosić się wtedy, gdy walczymy z kontuzjami i chcemy zadbać o swoją psychikę. Z usług skorzysta praktycznie każdy, kto uprawia sport lub chce rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Medycyna sportowa jest także dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy wychowują dziecko aktywnie uczestniczące w zajęciach sportowych.

Podczas wizyty u psychologa sportowego przeprowadzana jest ocena pacjenta. Jest ona znana jako analiza psycho-ruchowa, która uwzględnia zarówno kwestie sportowe, jak i psychologiczne. Warto wiedzieć, że psycholog sportowy ocenia wyniki danej osoby. Koncentruje się głównie na zachowaniach pacjenta. W celu uzyskania niezbędnych informacji, analizuje środowisko sportowca, jego emocje i odczucia. Kolejny aspekt to identyfikacja. Psycholog rozpoznaje warunki, które wiążą się z zachowaniem osoby aktywnej fizycznie. Niezwykle ważne jest przeprowadzenie wywiadu. Z psychologiem sportowym prowadzimy rozmowy, które pozwalają zidentyfikować emocje sportowca, zachowania do poprawy i myśli, które wpływają na samopoczucie oraz wyniki. Podczas przeprowadzania wywiadu stosowane są różnorodne:

  • formularze kontrolne,
  • testy,
  • inne techniki, które pozwalają poznać sportowca w najważniejszych obszarach.

Po przeprowadzeniu takich działań, psycholog sportowy stawia diagnozę. Pozwala ona wyznaczyć obszary, w których będzie można pracować z podopiecznym. Wraz z upływem czasu uwzględniane są też nowe kwestie, którymi zajmują się psycholodzy sportowi. Jak widać, profesjonalne wsparcie jest bardzo ważne dla każdego sportowca. Specjalista z wiedzą i doświadczeniem pomoże nam zadbać o to, abyśmy jak najlepiej radzili sobie ze swoją psychiką podczas uprawiania sportu. 

mgr Małgorzata Fijałek – Żuk

mgr Małgorzata Fijałek – Żuk

Ukończyła studia podyplomowe specjalność „Psychologia sportu” na Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudzkiego w Warszawie. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego sekcji „Psychologii Sportu”

Na co dzień współpracuje z zawodnikami Kadry Paraolimpijskiej i Olimpijskiej oraz z zawodnikami różnych dyscyplin (m. in. pływanie , zapasy, tenis stołowy, tenis ziemny, pływanie synchroniczne , piłka ręczna , piłka nożna , jeździectwo, triathlon). Współpracuje ze Szkołami Mistrzostwa Sportowego. Prowadzi trening mentalny z zawodowymi sportowcami jak i amatorami.

Czytaj więcej

 

 

 

Szukasz porady?

Nie wiesz jaka terapia bedzie dla Ciebie najlepsza?

Umów się na spotkanie