Ortopeda Leszno

sport-reh.pl
 

Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń układu ruchu. Współczesna medycyna oferuje szeroki zakres metod diagnostycznych i terapeutycznych, które pozwalają na skuteczne leczenie wielu schorzeń ortopedycznych.

Czego możesz spodziewać się podczas pierwszej wizyty u ortopedy?

Pierwsza wizyta u ortopedy jest niezwykle ważna i stanowi podstawę dalszej diagnostyki oraz leczenia. Podczas tego spotkania lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem - pyta o przebyte urazy, schorzenia, a także o bóle i dolegliwości w obrębie układu ruchu. Wiedza na temat historii medycznej pacjenta pozwala ortopedzie postawić wstępną diagnozę. Dlatego też, jeśli dysponujemy jakimikolwiek wynikami badań, takimi jak zdjęcia RTG, warto je ze sobą przynieść. Ułatwi to pracę specjalisty i przyspieszy proces diagnostyczny.


Ortopeda, w zależności od potrzeb, może zlecić pacjentowi szereg badań. Najważniejsze z nich to badania mające na celu ocenę stabilności, położenia oraz ruchomości stawów. Lekarz bada również układ kostny i kręgosłup pacjenta. W tym celu może zlecić wykonanie zdjęcia RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy badania USG. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie bardziej specjalistycznych badań, takich jak artrografia czy artroskopia.

Metody leczenia naszych pacjentów

Metody leczenia ortopedycznego są różnorodne i zależą przede wszystkim od rodzaju schorzenia oraz stopnia jego zaawansowania. Wśród nich znajduje się unieruchomienie kończyny, leczenie farmakologiczne, fizjoterapia, a w skomplikowanych przypadkach również operacja.

Kiedy udać się do ortopedy?

Wizyta u tego specjalisty jest niezbędna, gdy doznaliśmy urazów w układzie ruchu, takich jak skręcenia, zwichnięcia czy złamania. Wielu pacjentów zgłasza się do ortopedy z powodu bólów i stanów zapalnych w obrębie stawów, mięśni, ścięgien czy kręgosłupa. Ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą, jeśli odczuwamy problemy z ruchomością stawów, obrzękami, bólami stawów czy mięśni. Ignorowanie tych objawów może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i długotrwałych komplikacji. Wczesna interwencja ortopedyczna często pozwala na skuteczniejsze leczenie i szybszy powrót do pełnej sprawności. Ponadto regularne konsultacje z ortopedą mogą pomóc w monitorowaniu postępów leczenia oraz dostosowywaniu terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Ortopeda to specjalista, do którego powinniśmy zgłosić się w przypadku problemów z układem ruchu. Nasi ortopedzi oferują kompleksową opiekę nad pacjentami, począwszy od dokładnej diagnostyki, a na skutecznym leczeniu kończąc. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Wczesna diagnostyka i leczenie mogą zapobiec poważniejszym komplikacjom i przyspieszyć powrót do pełnej sprawności.

Podczas pierwszej wizyty ortopeda przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Powinniśmy się spodziewać pytań o przebytych urazach i schorzeniach. Dzięki temu lekarz stawia wstępną diagnozę i zleca dalsze badania. Na pierwszą wizytę warto ze sobą wziąć zdjęcia RTG. 

Faktem jest, ze ortopeda może zlecić różnorodne badania. Najważniejsze z nich to sprawdzenie stabilności, położenia i ruchomości stawów. Poza tym, specjalista sprawdza układ kostny i kręgosłup. W tym celu wykonuje się:

  • zdjęcie RTG,
  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny,
  • badanie USG.

Nie bez znaczenie jest to, że ortopeda może także zlecić artrografię lub artroskopię. Metody leczenia ortopedycznego zależą od danego schorzenia. Zalecane jest przykładowo unieruchomienie kończyny, leczenie farmakologiczne, fizjoterapia, czy operacja. 

Wizyta u ortopedy jest konieczna, gdy doznaliśmy urazów w układzie ruchu. Najczęściej dochodzi do skręcenia kostki, zwichnięcia stawów lub złamania kości. Pacjenci niekiedy skarżą się na ból i stany zapalne w obrębie stawów, mięśni, ścięgien i kręgosłupa. Nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty wtedy, gdy odczuwamy problem z ruchomością stawów, obrzękami i bólami stawów lub mięśni. 

 
Maciej Leciejewski

lek. med. Maciej Leciejewski

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ponad 10-letnie doświadczenie w ortopedii zdobywał w Szpitalu w Puszczykowie, gdzie odbywał rezydenturę i pracuje obecnie, jak również na licznych stażach i kursach w Polsce i zagranicą. Wybrane z nich to staż w New York Hospital of Joint Diseases w USA czy Ganga Hospital, Coimbatore w Indiach, kursy AO Trauma Graz w Austrii. Zdobyte doświadczenie wykorzystuje w codziennej pracy.

W 2015 roku zdał egzamin specjalizacyjny. Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii (PTOiTr) oraz Europejskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii (ESSKA).

Czytaj więcej

 

 

lek. med. Maciej Kamiński

lek. med. Maciej Kamiński

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dyplom specjalisty w zakresie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu u zyskał w 2012. Doświadczenie zawodowe zdobyte podczas staży m.in na Oddziale Urazowo Ortopedycznym NZOZ w Puszczykowie pod kierownictwem prof. Tadeusza Trzaski, aktualnie zatrudniony w ramach Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w SP ZOZ Szpital w Kościanie.

Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego oraz ESSKA (Europejskie Towarzystwo Traumatologii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii).

Czytaj więcej

 

 

lek. med. Mikołaj Krybus

lek. med. Mikołaj Krybus

Lekarz w trakcie specjalizacji (5 rok) z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Na co dzień pracujący w Oddziale Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Wykonuje zabiegi endoprotezoplastyki stawów biodrowych oraz artroskopii stawów.

Czytaj więcej

 

 

lek. med. Michał Józefowicz

lek. med. Michał Józefowicz

Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację rozpoczął w Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu w Kościanie, a następnie kontynuował ją w Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala w Puszczykowie, gdzie pracuje do dzisiaj. Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii (PTOiTr) oraz Europejskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii (ESSKA).

Czytaj więcej
lek. med. Wojciech Stawiński

lek. med. Wojciech Stawiński

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Doświadczenie w ortopedii zdobywał w SP ZOZ w Kościanie, gdzie odbywał rezydenturę oraz podczas licznych staży i kursów w Polsce i zagranicą.

Czytaj więcej

 

Szukasz porady?

Nie wiesz jaka terapia bedzie dla Ciebie najlepsza?

Umów się na spotkanie