Chirurg to lekarz, który musi wykazać się nie tylko rozległą wiedzą medyczną, ale również zdolnościami manualnymi, odpornością na stres, a także szybkością w podejmowaniu decyzji. Niejednokrotnie ratuje pacjentowi życie w stanach nagłych. Wyróżniamy wiele specjalizacji w ramach chirurgii, są to m.in.: kardiochirurgia, neurochirurgia, transplantologia, czy chirurgia naczyniowa. Kiedy więc udajemy się do chirurga ogólnego?
Czym zajmuje się chirurg ogólny i kiedy się do niego zgłosić?
Chirurg ogólny zajmuje się przede wszystkim operacjami na powłokach brzusznych, ale również przeprowadza zabiegi w obrębie innych części ciała. Do operacji i zabiegów, które wykonuje należą m.in.:
- usunięcie wyrostka robaczkowego,
- wycięcie pęcherzyka żółciowego,
- usunięcie przepukliny,
- mastektomia,
- chirurgiczne leczenie żylaków,
- leczenie proktologiczne,
- zabiegowa kuracja oparzeń,
- wycinanie tarczycy.
Do tego specjalisty zwracamy się również w przypadku drobniejszych zabiegów, takich jak:
- nacięcie ropnia,
- usuwanie zmian skórnych,
- zszycie ran.
Oprócz tego, chirurg ogólny, poza podstawowymi umiejętnościami lekarskimi, wykonuje większość procedur operacyjnych, do których należą:
- przygotowanie przedoperacyjne,
- prowadzenie operacji,
- postępowanie pooperacyjne.
Specjalizacje chirurgiczne
Lekarz chirurg ogólny to jedna ze specjalizacji chirurgicznych, określana też mianem wstępu do chirurgii. Pozostałe specjalności obejmują tzw. chirurgię szczegółową, należą do nich:
- chirurgia naczyniowa (więcej o tej specjalizacji możesz dowiedzieć się z artykułu: „Chirurg naczyniowy – czym się zajmuje i co leczy?”),
- chirurgia sercowo-naczyniowa (czyli kardiochirurgia, która polega m.in. na takich zabiegach jak wszczepianie by-passów, czy wymiana zastawek serca),
- torakochirurgia (chirurgia klatki piersiowej),
- urologia,
- chirurgia szczękowo-twarzowa,
- chirurgia stomatologiczna,
- chirurgia onkologiczna (zabiegowe leczenie nowotworów),
- neurochirurgia (chirurgiczne leczenie mózgu, czy rdzenia kręgowego),
- ortopedia,
- traumatologia (chirurgia urazowa),
- transplantologia (chirurgia przeszczepiania organów),
- chirurga bariatryczną (zajmująca się leczeniem otyłości).
Co ciekawe, oddzielnym działem chirurgii jest również chirurgia dziecięca, niezwiązana z żadną konkretną częścią ludzkiego ciała, a specyfiką pacjenta. W artykule: „Chirurg dziecięcy – czym się zajmuje i kiedy się do niego zgłosić” napisaliśmy więcej o pracy tego specjalisty.
Chirurgiem ogólnym przyjmującym w Centrum Medycznym Sport-Reh jest lek. med. Piotr Leśniewicz.
Potrzebujesz umówić się na wizytę? Zadzwoń pod numer telefonu: 663 143 288 lub odwiedź naszą siedzibę w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).