Chirurg naczyniowy często nazywany jest lekarzem od żył i żylaków. Jednak jest to specjalista, który ma znacznie szerszy zakres kompetencji. Oprócz diagnozowania i leczenia nieprawidłowości działania naczyń krwionośnych, chirurg naczyniowy zajmuje się m.in. nieprawidłowościami w funkcjonowaniu naczyń limfatycznych, tętniakami oraz nowotworami układu naczyniowego. Pod jego opieką znajdują się także chorzy z zespołem stopy cukrzycowej. Co dokładnie leczy?
Chirurg naczyniowy często nazywany jest lekarzem od żył i żylaków. Jednak jest to specjalista, który ma znacznie szerszy zakres kompetencji. Oprócz diagnozowania i leczenia nieprawidłowości działania naczyń krwionośnych, chirurg naczyniowy zajmuje się m.in. nieprawidłowościami w funkcjonowaniu naczyń limfatycznych, tętniakami oraz nowotworami układu naczyniowego. Pod jego opieką znajdują się także chorzy z zespołem stopy cukrzycowej. Co dokładnie leczy?
 

Co to jest chirurgia naczyniowa?

Chirurgia naczyniowa, nazywana też angiochirurgią, stanowi dział chirurgii poświęcony diagnozowaniu i leczeniu chorób związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Wydawałoby się, że ze względu na swoją specyfikę jest ona stosunkowo nową dziedziną medycyny, jednak świadomość występowania żylaków czy tętniaków mieli już medycy starożytnego Egiptu, a pierwsze operacje naczyniowe odbywały się prawdopodobnie już w starożytnych Indiach i Grecji. Współczesna chirurgia naczyniowa ma swoje początki w XIXw. Wówczas zaczęto wykonywać operacje rekonstrukcyjne naczyń. Specjalistą w tej dziedzinie medycyny jest chirurg naczyniowy.
 

Jakimi schorzeniami zajmuje się chirurg naczyniowy i kiedy się do niego zgłosić?

Do lekarza o tej profesji należy się zgłosić w przypadku żylaków, czyli rozszerzonych żył o krętym przebiegu występujące najczęściej w kończynach dolnych oraz tzw. pajączków tworzących się na nogach. Do chirurga naczyniowego udajemy się także w razie odczuwania skurczy, drętwienia, mrowienia, puchnięcia, czy ciężkości kończyn, występowania na skórze silnych przebarwień oraz bólu zlokalizowanego za mostkiem, uporczywego kaszlu i duszności. Chirurg naczyniowy jest również tym specjalistą, do którego powinniśmy się wybrać w przypadku podejrzenia lub zdiagnozowania następujących schorzeń:
• miażdżyca, przede wszystkim zmiany miażdżycowe w naczyniach kończyn dolnych oraz miażdżyca tętnic szyjnych (więcej o miażdżycy możesz dowiedzieć się w artykule: „Miażdżyca – od przyczyny do leczenia (sport-reh.pl) ”), 
• choroby zapalne układu krążenia,
• zespół stopy cukrzycowej (niegojące się rany na stopach powstające na skutek źle leczonej cukrzycy),
• zatory, przede wszystkim zator tętnicy płucnej,
• choroby żył, ostre i przewlekłe, takie jak żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, niewydolność żył głębokich, żylaki nóg,
• tętniaki, także pęknięte lub objęte stanem zapalnym; w tym tętniaki aorty piersiowej, tętniaki aorty brzusznej i tętniaki naczyń trzewnych,
• przewlekłe owrzodzenia żylne,
• choroby nowotworowe układu naczyniowego,
• zakrzepowo-zrostowe zapalenie naczyń, czyli choroba Buergera.
 

Jakiego typu badania i zabiegi wykonuje chirurg naczyniowy?

Najczęstszym badaniem wykonywanym w ramach diagnostyki naczyń krwionośnych, które zleca chirurg naczyniowy jest USG Dopplera. Pokazuje ono stan przepływu krwi w tętnicach i żyłach, co pozwala określić ich drożność i wykryć wszelkie zatory lub przewężenia powstałe np. na skutek zmian miażdżycowych. Chirurg naczyniowy może dodatkowo zlecić tomografię komputerową żył i tętnic, arteriografię, angioskopię, flebografię oraz limfografię.
 

Metody leczenia stosowne przez chirurga naczyniowego

W chirurgii naczyniowej stosuje się zarówno małoinwazyjne metody leczenia, jak i leczenie operacyjne, z amputacją kończyn włącznie. Jedną z najczęściej stosowanych przez chirurga naczyniowego metod terapii jest skleroterapia. Polega na ostrzykiwaniu rozszerzonych naczyń krwionośnych w przewlekłej niewydolności żylnej. Innymi metodami leczenia są: 
• aterektomia, która pozwala na usunięcie nadmiaru blaszek miażdżycowych, 
• wszczepienie stentu, który wykorzystuje się w chorobach tętnicy biodrowej, udowej oraz szyjnej, 
• wszczepienie stentgraftu stosowanego, gdy tętnica jest uszkodzona,
• przezskórna angioplastyka balonowa, dzięki której można poprawić drożność naczynia.
 
Lekarzem przyjmującym w Centrum Medycznym Sport-Reh jest lek. med. Krzysztof Czajkowski. Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który od początku swojej drogi zawodowej związany jest z Oddziałem Klinicznym Chirurgii Naczyniowej, Wewnątrznaczyniowej, Angiologii i Flebologii. W swojej pracy zawodowej zajmuje się diagnostyką, leczeniem zachowawczym oraz operacyjnym (zarówno metodami klasycznymi, jak i małoinwazyjnymi) chorób naczyń.
Jeśli potrzebujesz wykonać USG Dopplera lub chcesz zapisać się na wizytę do doktora Czajkowskiego, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).