Organizm dziecka rozwija się i kształtuje niezwykle dynamicznie. Zdarza się, że procesom tym towarzyszą schorzenia charakterystyczne dla młodego wieku. Dlatego mali pacjenci potrzebują opieki innych specjalistów niż dorośli. Podstawową opiekę zdrowotną w tym przypadku pełni pediatra, ale czasami wizyta u niego może okazać się niewystarczająca. Podpowiadamy, kiedy należy udać się do chirurga dziecięcego.
Czym zajmuje się chirurg dziecięcy?
Chirurg dziecięcy zajmuje się operacyjnym leczeniem różnego rodzaju chorób i schorzeń u dzieci. Pod jego opiekę trafiają pacjenci w różnym wieku, zarówno niemowlęta, jak i nastolatkowie. Chirurgia dziecięca jest działem chirurgii ogólnej (o której możesz przeczytać w artykule: „Czym zajmuje się chirurg ogólny?”), ale znacznie się od niej różni. Po pierwsze, ze względu na zupełnie inną specyfikę organizmów dzieci i młodzieży. Po drugie, przez odmienne schorzenia charakterystyczne dla wieku dziecięcego, które powinny być leczone właśnie w tym okresie np. wady wrodzone.
Schorzenia, którymi najczęściej zajmuje się chirurg dziecięcy to:
- przepuklina (pachwinowa, pępkowa),
- stulejka, spodziectwo,
- ostre zapalenie wyrostka robaczkowego,
- zmiany skórne i oparzenia,
- wady wrodzone, do których należą m.in.: rozszczep wargi i podniebienia, kręcz szyi, wodniak jądra, niedrożność przewodu pokarmowego, wodogłowie, zniekształcenia ściany klatki piersiowej, przerost migdałków, palce dodatkowe,
- niektóre choroby nowotworowe.
To oczywiście niejedyne problemy wymagające pomocy tego lekarza. Bywa ona niezbędna także w procesie leczenie ran, podczas kontroli pooperacyjnych oraz przy usuwaniu szwów.
Od tego specjalisty wymaga się nie tylko wiedzy i umiejętności, ale też odpowiedniego podejścia do pacjenta, co w przypadku najmłodszych jest szczególnie ważne.
Kiedy zgłosić się do chirurga dziecięcego?
Do chirurga dziecięcego należy się udać w sytuacji, gdy u naszego dziecka pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju (wady wrodzone, czy zaburzenia rozwojowe) wymagające leczenia operacyjnego, ale także urazy, czy objawy takie jak:
- bóle brzucha,
- bóle układu kostno-stawowego,
- rany,
- oparzenia,
- zwichnięcia i złamania,
- ugryzienia.
Chirurgiem dziecięcym w Centrum Medycznym Sport-Reh jest lek. med. Olgierd Pietkiewicz, Absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu, który pracuje z najmłodszymi pacjentami już od 2003 roku.
Jeśli potrzebujesz umówić się na wizytę do naszego specjalisty, zadzwoń: 663 143 288 lub odwiedź nas w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).