Ultrasonografia stawów należy do podstawowej diagnostyki w przypadku wszelkich urazów, takich jak skręcenia, czy zwichnięcia. I chociaż to właśnie z tym kojarzy się najbardziej, wykonywana jest również w innych sytuacjach. Kiedy lekarz zleca USG stawów i jak wygląda przebieg badania?
Na czym polega USG stawów i jakie są wskazania do jego wykonania?
Badanie ultrasonograficzne stawów jest pierwszorzutową metodą diagnostyczną we wszystkich patologiach narządu ruchu. Polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które odbijają się od badanych narządów wewnętrznych i wracają do głowicy, dając obraz na monitorze. Więcej o badaniach ultrasonograficznych możesz przeczytać w artykule „Co to jest badanie ultrasonograficzne i czego dotyczy?” .
Wśród wskazań do wykonania USG stawu wymienia się:
- dolegliwości bólowe w obrębie stawu,
- zaczerwienienie w obrębie stawu,
- uraz stawu,
- stan zapalny,
- wykrycie zmian w postaci guzów i torbieli stawu w badaniu palpacyjnym,
- przebyta operacja stawu – kontrola pooperacyjna w kierunku wykrycia krwiaków i ropni,
- zdiagnozowanie reumatoidalnego zapalenia stawu,
- ograniczenie ruchomości stawu,
- poszukiwanie ciał obcych podskórnych, okołostawowych, śródstawowych (drewno, metal, szkło, inne).
Ultrasonografię stawów wykonuje się również, aby monitorować postępy leczenia.
Do najczęściej wykonywanych rodzajów USG stawów zaliczamy m.in.:
- USG stawu skokowego,
- USG stawu kolanowego,
- USG stawu biodrowego,
- USG stawu ramiennego barku.
Czy do ultrasonografii stawów trzeba się przygotować?
Tak, jak większość badań ultrasonograficznych także USG stawów nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Wyjątkiem jest USG jamy brzusznej, bądź USG Doppler w obrębie powłok brzusznych, o czym pisaliśmy w artykule: „Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?”. Warto na wizytę ubrać wygodne ubranie, które można łatwo i szybko rozebrać, aby odkryć badane miejsce.
Ultrasonografia należy do bezinwazyjnych, w pełni bezpiecznych metod diagnostycznych, dlatego nie ma wielu przeciwwskazań do wykonania badania. Należy przede wszystkim pamiętać, że USG nie można przeprowadzać na skórze z otwartymi ranami i poparzeniami.
Przebieg badania USG stawów
USG stawów wykonuje się w pozycji leżącej bądź siedzącej. Pacjent musi odkryć badany obszar, na który nanosi się specjalny żel poprawiający przewodzenie fal ultradźwiękowych, a także poślizg głowicy na skórze pacjenta. Osoba wykonująca badanie przesuwa głowice aparatu ultrasonograficznego po badanym stawie, otrzymując jego obraz na ekranie monitora. Badanie trwa średnio 15-30 minut.
Na badanie warto zabrać:
- Wyniki poprzedniego USG oraz innych badań wykonywanych w obrębie danego stawu (RTG, MRI, TK, biopsji) – jeśli takie badania były już wykonywane,
- Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
- Skierowanie od lekarza, jeśli realizujesz badanie w ramach NFZ,
- Dodatkową dokumentację medyczną – jak choćby wypis ze szpitala po ewentualnych zabiegach operacyjnych.
Badanie USG stawów wykonasz w Centrum Medycznym Sport-Reh. U nas skonsultujesz również wyniki badania z lekarzem specjalistą. Nasza siedziba znajduje się w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74. Zadzwoń, aby umówić się na wizytę: 663 143 288.