Badanie ultrasonograficzne, inaczej zwane USG, to badanie obrazowe, będące jednym z podstawowych sposobów diagnostyki. Wykonuje się je przy pomocy specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu możemy zobaczyć wnętrze organizmu człowieka i ocenić kondycję poszczególnych części ciała. Badanie USG często kojarzy się z badaniem jamy brzusznej. Wykonuje się je również u kobiet w ciąży, aby sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Istnieje jednak szereg innych zastosowań tej nieinwazyjnej metody diagnostycznej.
Tajemnica działania ultrasonografii
W ultrasonografii kluczowym czynnikiem są niesłyszalne dla ludzi fale akustyczne posiadające wysoką częstotliwość. W trakcie badania głowica będąca częścią aparatu USG jest przykładana do ciała pacjenta. Wówczas urządzenie emituje fale ultradźwiękowe, które odbijają się od badanych narządów wewnętrznych i wracają do głowicy. Dzięki temu na ekranie pojawia się czarno-biały obraz, który odzwierciedla wielkość, kształt oraz strukturę narządów.
Każdy kto miał wykonywane badanie USG z pewnością kojarzy dość nieprzyjemny, zimny żel. Jest on wykorzystywany, aby ułatwić przewodzenie fal, a tym samym jeszcze bardziej poprawić jakość obrazu.
W jakich sytuacjach przeprowadza się badanie USG?
Badanie USG znane jest jako jedno z najbardziej bezpiecznych, ponieważ wspomniane fale ultradźwiękowe przenikają przez tkanki ale ich nie uszkadzają. W związku z tym, badanie może być wykonywane również dzieciom, czy kobietom w ciąży. Najczęstszym przeciwwskazaniem są świeże rany, urazy kości oraz oparzenia, które mogą powodować u pacjentów ból podczas badania.
Znacznie więcej czynników świadczy jednak o potrzebie wykonania badania ultrasonograficznego. Główną przyczyną jest przede wszystkim diagnostyka oraz sprawdzenie występowania jakichkolwiek zmian w organizmie. Przeprowadza się je także w celu sprawdzenia rezultatów leczenia oraz ustalenia jego kolejnych etapów.
Badanie od stóp do głów
Badanie ultrasonograficzne należy do jednych z bardziej rozbudowanych, gdyż dotyczy różnych części ciała człowieka. Możemy spodziewać się USG: jamy brzusznej, piersi, narządów rodnych, tarczycy, serca, węzłów chłonnych, ślinianek, oka, stawu kolanowego i ramiennego, stawu biodrowego, nadgarstka i jeszcze kilku innych.
Nie każdy wie, że popularne echo serca czy badanie Dopplera również stanowią rodzaj badania ultrasonograficznego. Podczas USG serca dokonywana jest między innymi ocena pracy, a także budowy mięśnia sercowego. Z kolei badanie dopplerowskie pozwala na obserwację żył i tętnic, w celu zweryfikowania przepływu krwi oraz prawidłowości działania układu krwionośnego.
USG w Centrum Medycznym Sport-Reh
Badanie USG to bezbolesna i skuteczna metoda pozwalająca na diagnozę sytuacji pacjenta. Często stanowi pierwszy krok na drodze powrotu do zdrowia, wdrażania odpowiedniego leczenia.
Teraz wykonasz badanie USG w Centrum Medycznym Sport-Reh. Diagnostyka realizowana za pomocą specjalistycznego aparatu obejmuje:
- USG narządu ruchu
- USG jamy brzusznej
- USG naczyń żylnych i tętniczych (Doppler)
- USG węzłów chłonnych powierzchownych (pachwina, pacha, szyja)
- USG tarczycy
- USG szyi
Oprócz badania, w Centrum Medycznym Sport-Reh zapiszesz się również na wizytę do lekarza specjalisty. Sprawdź z kim współpracujemy na naszej www.sport-reh.pl
Jeśli potrzebujesz wykonać badanie ultrasonograficzne lub chcesz zapisać się na wizytę, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).