Rak piersi jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie. Od 1985 roku październik jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi. W tym czasie podejmujemy tematy związane z regularną samokontrolą piersi, a także poddawanie się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG, które mają na celu wykrycie choroby we wczesnym stadium.
Czynniki ryzyka – kto musi być bardziej czujny?
Osoby w grupie największego ryzyka to osoby od 50 do 70 roku życia, a także osoby, które mają uwarunkowania genetyczne, czyli historię choroby w rodzinie (szczególnie u krewnych pierwszego stopnia, np. u matki czy siostry). Ponadto za czynniki zachorowania na raka piersi uznaje się:
- wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej,
- nadwagę czy otyłość,
- niewłaściwą dietę bogatą w nasycone tłuszcze zwierzęce,
- nadużywanie alkoholu,
- brak aktywności fizycznej.
Profilaktyka raka piersi
Profilaktyka raka piersi obejmuje przede wszystkim zmianę trybu życia – wprowadzenie zdrowej diety i aktywności fizycznej, ale również badania profilaktyczne, dzięki którym można wykryć chorobę we wczesnym stadium. A pamiętajmy - im wcześniejsze stadium nowotworu, tym istnieje większa szansa na wyleczenie.
Do badań profilaktycznych zaliczamy:
- Samobadanie piersi - badanie powinno być wykonywane co miesiąc, u kobiet miesiączkujących, około 7-10 dni od początku okresu, gdy piersi nie są obrzmiałe i tkliwe. Badanie najlepiej wykonać na namydlonym ciele, a polega na głaskaniu piersi z delikatnym uciskiem, w celu wykrycia ewentualnych guzków pod skórą, nie zapominając przy tym o sprawdzeniu węzłów chłonnych w dole pachowym. Samobadanie najlepiej wykonać po wizycie u lekarza, który zbadał piersi, po wykonaniu badania USG lub mammografii – wówczas można poznać prawidłową budowę własnej piersi, co pozwala w następnych samobadaniach stwierdzić, czy wszystko jest tak samo, czy może pojawiły się jakieś zmiany.
- USG piersi - USG piersi należy wykonywać od 20 do 30 roku życia co 2 lata, a po 30 roku życia co roku.
- Mammografia - mammografię wykonuje się od 40 do 50 roku życia co 2 lata, a powyżej 50 roku życia zaleca się wykonywanie badania co roku.
Świadomość regularnych badań mammograficznych u kobiet w średnim wieku jest coraz większa, jednak młode kobiety często nie zdają sobie sprawy, że powinny wykonywać USG piersi.
USG piersi – kiedy wykonać i czy trzeba się do niego przygotować?
Jest to badanie ultrasonograficzne, a więc nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, które polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych - więcej o badaniach ultrasonograficznych możesz przeczytać w artykule „Co to jest badanie ultrasonograficzne i czego dotyczy?” .
Do USG piersi nie potrzeba szczególnego przygotowania, należy jednak zgłosić się w odpowiednim czasie. Zaleca się wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, po ustaniu krwawienia i przed owulacją. Po tym czasie zwiększa się zawartość wody w tkance piersi, co utrudnia obrazowanie. Oczywiście w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji moment przeprowadzenia USG piersi nie jest tak istotny.
Przebieg badania
Badanie USG piersi wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym lub radiologicznym. Średni czas jego trwania to 15 minut. Przed badaniem lekarz przeprowadza wywiad – pyta pacjentkę o wiek, datę ostatniej miesiączki, choroby i przyjmowane leki, szczególnie preparaty hormonalne, ciążę i karmienie piersią oraz rodzinną historię chorób.
USG piersi przeprowadza się w pozycji leżącej z rękami umieszczonymi pod głową i z odsłoniętą klatką piersiową. Lekarz nakłada na badany obszar cienką warstwę żelu, który ułatwia przesuwanie głowicą aparatu ultrasonograficznego, po czym przystępuje do właściwego badania.
Obecnie w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi daje bardzo dobre rokowania i wysoką szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego właśnie profilaktyka (mammografia, USG, samobadanie piersi) ma tak wielkie znaczenie.
Pamiętaj o regularnej profilaktyce i zgłoś się na badanie. USG piersi wykonasz w Centrum Medycznym Sport-Reh. U nas skonsultujesz również wyniki badania z lekarzem specjalistą.
Jeśli chcesz umówić wizytę, zadzwoń: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).