Jakich chorób boimy się najbardziej? Prawdopodobnie każdy z nas wymieniłby na pierwszym miejscu nowotwór. Jednak wcale nie nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, a choroby układu krążenia. Często zapominamy, jak ważnym organem w naszym ciele jest serce i jak ważna jest jego odpowiednia profilaktyka. Obchodzony w dniach 17 - 24 kwietnia Tydzień dla serca, ma nam o tym przypomnieć.
Dlaczego serce jest takie ważne?
Serce to mięsień wchodzący w skład układu krwionośnego, który odpowiada za krążenie krwi w ciele człowieka. Jego praca sprawia, że wszystkie komórki w organizmie są odpowiednio dotlenione i odżywione, a co za tym idzie mogą poprawnie funkcjonować. Ustanie krążenia krwi nieuchronnie prowadzi do uszkodzenia mózgu i innych narządów - przyjmuje się, że do trwałych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym (mózgowie i rdzeń kręgowy) dochodzi już po 4 minutach od ustania przepływu krwi.
Co wpływa na rozwój chorób serca i jak zadbać o swoje serce?
Stres, życie w biegu, brak odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego to najczęstsze przyczyny takich chorób, jak zawał serca (zawał mięśnia sercowego), niewydolność serca i udar mózgu, czyli chorób, które odpowiadają za przedwczesną śmierć wielu osób w Polsce i na świecie.
W wielu przypadkach chorobom serca można zapobiegać, jednak wymaga to nieco wysiłku i samodyscypliny. Co możemy zrobić, żeby obniżyć ryzyko zachorowania? Najważniejsze działania profilaktyczne:
- dieta bogata w tłuszcze wielonasycone,
- odpowiednia higiena jamy ustnej (zaburzenie flory bakteryjnej jamy ustnej determinuje 3-krotnie zwiększony wzrost zachorowań na choroby sercowo naczyniowe),
- odpowiednia ilość snu,
- regularna aktywność fizyczna,
- niepalenie papierosów.
Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u kardiologa?
Oprócz wyżej wymienionych działań, ważne jest żeby pamiętać o wykonywaniu badań profilaktycznych, do których należą:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- lipidogram (badanie pozwalające między innymi na ocenę poziomu cholesterolu),
- EKG (przeczytaj więcej o tym badaniu - https://sport-reh.pl/blog/110-badanie-ekg-na-czym-polega-i-jakie-sa-wskazania-do-jego-wykonania ),
- echo serca (przeczytaj więcej o tym badaniu - https://sport-reh.pl/blog/91-echo-serca-podstawowe-badanie-kardiologiczne),
- test wysiłkowy (polega na ocenie pracy serca w momencie wysiłku na bieżni).
Ważne jest również nieignorowanie objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca i w przypadku ich wystąpienia zgłosić się na wizytę do lekarza kardiologa. Należą do nich:
- ból lub dyskomfort w klatce piersiowej,
- nierówne bicie serca,
- kołatanie serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- omdlenia i stany przedomdleniowe,
- zawroty głowy,
- łatwe męczenie się,
- uczucie przewlekłego zmęczenia.
Potrzebujesz wizyty u kardiologa? Chcesz skonsultować swoje wyniki ze specjalistą? Zapisz się do lek. med. Tomasz Gwizdek, który przyjmuje w Centrum Medycznym Sport-Reh.
Zadzwoń pod numer: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).