Rejestrowanie aktywności serca przy pomocy elektrokardiogramu, jest badaniem, które pozwala na zbadanie częstości i rytmu pracy serca. Samo badanie jest zupełnie bezbolesna i nie wymaga większego przygotowania. Za pośrednictwem EKG można wykryć wszelkiego rodzaju zaburzenia rytmu serca. Można również określić rozległość uszkodzeń serca w wyniku przebytych zawałów.
Na czym polega badanie EKG?
Badanie EKG jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne. Polega na umieszczeniu elektrod na ciele osoby badanej. Każda z nich podłączona jest do elektrokardiografu przy pomocy odpowiedniego okablowania. Wynik badania EKG przedstawiony jest przy pomocy graficznego zapisu. Składa się on z dwunastu krzywych, które są zapisem z dwunastu elektrod.
Przed wykonaniem badania elektrody zostają umieszczone na nadgarstkach, powyżej kostek u nóg, a sześć z nich umieszcza się na klatce piersiowej. Podczas badania, każda elektroda przesyła wyniki z innego obszaru. Pozwala to na wykrycie nieprawidłowości w pracy układu krwionośnego.
Jak należy się przygotować do EKG?
W przeciwieństwie do wielu innych badać, podczas EKG nie jest potrzebne żadne większe przygotowanie. Warto jednak zrezygnować ze smarowania skóry balsamami, które mogą utrudnić prawidłowe przymocowanie elektrod. Badanie elektrokardiogramem jest zupełnie nieinwazyjne, dlatego nie ma konieczności stosowania żadnej diety przed jego wykonaniem. Należy jednak pamiętać, żeby dzień przed planowanym badaniem nie spożywać alkoholu. Nie trzeba również wykonywać go o określonej porze dnia. Warto jednak pamiętać o konieczności odsłonięcia klatki piersiowej i kostki. Z tego względu dobrze jest zadbać o wygodne ubranie, które można z łatwością rozpiąć lub lekko unieść. Ważne jest również uspokojenie oddechu. Przed wykonaniem EKG należy chwilę odpocząć. Nie powinno się podchodzić do badania tuż po wysiłku.
Jakie są wskazania do wykonania badania EKG?
EKG to jedno z badań, które co jakiś czas powinien wykonywać każdy z uwagi na możliwość wcześniejszego wykrycia zmiany w pracy serca. Jest jednak kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę i zgłosić się na takie badanie zaraz po ich wystąpieniu. Należą do nich:
- pieczenie i ból w klatce piersiowej,
- duszności i zawroty głowy,
- omdlenia,
- utrata przytomności.
Każda z powyższych przypadłości jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania EKG. Z tego względu nie warto bagatelizować żadnych objawów. Tym bardziej, jeśli zaczynają one systematycznie powracać, nie ustępują lub mają tendencję do nasilania się.
Jakie choroby może wykryć badanie EKG?
Podczas monitorowania pracy serca, w bardzo łatwy sposób można wykryć arytmie, nadciśnienie tętnicze, niedokrwienie mięśnia sercowego, chorobę wieńcową, a nawet zawał. To powszechne badanie choć niepozorne, w wielu przypadkach okazuje się kluczowe w ratowaniu ludzkiego życia. Jest niezwykle ważne w przypadku zawału, podczas którego to właśnie szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i walka z upływającym czasem może uratować zdrowie, a nawet życie takiego człowieka.