Nie da się ukryć, że zdecydowanie coraz więcej osób odczuwa dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Oczywiście większość z nich może być spowodowana urazami lub kontuzjami, a co za tym idzie, już odpowiednia rehabilitacja może zagwarantować nam pełny powrót do zdrowia. Niemniej jednak często zdarza się, iż dolegliwości bólowe są spowodowane rozwojem schorzeń, a jednym z najczęściej występujących jest dyskopatia. Czym jest to schorzenie, jak się ono objawia, a także jak można je leczyć?
Czym jest dyskopatia?
Dyskopatia to jedno ze schorzeń, które powstają i rozwijają się w okolicy krążka międzykręgowego. Krążek ten potocznie nazywany jest po prostu dyskiem, skąd - analogicznie - nazwa schorzenia. Warto zauważyć, że krążek międzykręgowy jest jedną z elastycznych części, która ma za zadanie oddzielać pozostałe kręgi. Dyskopatia pojawia się głównie wraz z naturalnymi procesami starzenia się organizmu, ale także w wyniku przeciążeń oraz utraty elastyczności krążka międzykręgowego. Warto jednak zauważyć, że samo powstanie dyskopatii powoduje nie tylko ból i dyskomfort, który może być odczuwalny nawet przy każdym, najmniejszym ruchu, ale także może prowadzić do wielu innych konsekwencji. Wśród nich warto wyróżnić:
- uszkodzenie innych krążków międzykręgowych - najczęściej w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa lub odcinka lędźwiowego;
- powstanie przepukliny międzykręgowej - co również jest przyczyną bólu i turdności w funkcjonowaniu.
Dyskopatia jest jednym z tych schorzeń kręgosłupa, które wymaga odpowiedniej terapii oraz leczenia.
Jakie są najczęstsze objawy dyskopatii?
Dyskopatia daje bardzo wyraźne objawy, których nie da się przeoczyć. Do najważniejszych i najczęściej odczuwanych objawów możemy zaliczyć przede wszystkim dotkliwy ból pleców. Najczęściej pojawia się on w najbardziej wrażliwym miejscu, jakim jest odcinek lędźwiowo - krzyżowy. Taki ból może nam towarzyszyć nawet podczas wykonywania prostych, codziennych czynności. Dodatkowo warto zauważyć, że dyskopatia może być jedną z największych przyczyn powstawania rwy kulszowej. Ciekawostką jest fakt, że objawy dyskopatii będą się różnić w zależności od tego, w którym miejscu ona powstała. Dla przykładu:
- dyskopatia szyjna - może objawiać się dotkliwym bólem w okolicy barku, łopatki, który może promieniować nawet do dolnej części karku;
- dyskopatia piersiowa - objawia się ona promieniującym bólem w klatce piersiowej, który może promieniować nawet do okolicy brzucha.
Warto pamiętać, że nie należy lekceważyć objawów dyskopatii, gdyż nieleczone schorzenie, może doprowadzić do o wiele bardziej poważnych konsekwencji.
Jak leczy się dyskopatię?
W przypadku dyskopatii najważniejsze jest leczenie zachowawcze, a także leczenie neurochirurgiczne. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że leczenie dyskopatii w sposób zachowawczy nie jest wystarczające. Opiera się ono bowiem na przyjmowaniu doraźnie środków przeciwbólowych, a także środków przeciwzapalnych. Niemniej jednak to leczenie neurochirurgiczne, w połączeniu z odpowiednią rehabilitacją może przynieść zadowalające efekty. Zdarza się także, że przy wyjątkowo zaawansowanej dyskopatii pacjentom zalecane są regularne zastrzyki nadtwardówkowe. Iniekcje te wykonuje się nawet w przypadku wystąpienia przepukliny i redukują one ucisk na nerwy, a tym samym szybko przynoszą pacjentom. Samo leczenie operacyjne dyskopatii stosuje się w wyjątkowo skomplikowanych przypadkach - w momencie kiedy inne formy terapii nie okazały się być sukcesywne. Im wcześniej jednak dyskopatia zostanie rozpoznana, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie.