Rak jajnika, inaczej cichy zabójca. To na niego rocznie 3 700 kobiet w Polsce zostaje zdiagnozowanych. Co to za choroba, jak objawia się nowotwór jajnika, jak wygląda diagnoza? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 8 maja obchodzimy Światowy Dzień Waki z Rakiem Jajnika, dlatego warto poznać podstawowe informacje na temat tej choroby.
Co to za choroba?
Rak jajnika jest jednym z najczęściej występujących i najgroźniejszym nowotworem u kobiet. Jest to nowotwór złośliwy, który rozwija się w komórkach jajników. Wyróżniamy dwa rodzaje nowotworów jajnika – nabłonkowy i nienabłonkowy. Istnieją również dwa typy tego raka: o podłożu łagodniejszym, który diagnozowany jest w I lub II stopniu zaawansowania, oraz o podłożu złośliwym, którego często wykrywa się dopiero w zaawansowanym stadium.
Najczęściej występuje on u kobiet w wieku 40-70 lat, przede wszystkim w okresie pomenopauzalnym.
Przyczyny i objawy
Dokładne przyczyny choroby nie są w pełni znane, ale ryzyko zwiększają czynniki genetyczne (mutacje BRCA1 i BRCA2), wiek, brak ciąż, otyłość oraz długotrwałe stosowanie terapii hormonalnej. Rak jajnika jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ w początkowych fazach kobieta może nie odczuwać żadnych symptomów choroby. Niemniej jesteśmy w stanie wymienić najczęściej występujące objawy, do których należą:
- wzdęcia,
- wodobrzusze,
- niestrawność,
- uczucie pełności lub ciężkości,
- parcie na mocz,
- bóle w miednicy,
- w późniejszych etapach krwawienie z pochwy.
Niestety część wymienionych objawów pacjentki często przypisują problemom jelitowym, co jest mylące.
Jak diagnozuje się raka jajnika?
Proces diagnostyczny rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego i badania ginekologicznego. Następnie wykonywane są badania obrazowe, takie jak USG przezpochwowe, tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI). Istotnym elementem są także badania markerów nowotworowych we krwi, przede wszystkim CA-125. Ostateczne rozpoznanie potwierdza biopsja lub zabieg chirurgiczny.
Jak walczyć z rakiem jajnika?
Najskuteczniejszą metodą walki ze zdiagnozowanym nowotworem jajnika jest operacja, podczas które usuwane są tkanki zaatakowane przez nowotwór, oraz chemioterapia. Niestety statystyki nie są pozytywne – aż w 75% przebytej choroby odnotowuje się jej nawrót. Jeśli w rodzinie istnieją przypadki zachorowania na nowotwór, warto wykonać badanie genetyczne na obecność wspomnianych wcześniej mutacji genów BRCA1 i BRCA2. U nosicielek tych mutacji zaleca się profilaktyczne wycięcie jajników.
Mimo faktu, że regularne wykonywanie USG nie daje gwarancji ochrony przez nowotworem, warto wykonywać to badanie, ponieważ zwiększamy swoje szanse na rozpoznanie choroby we wczesnym stadium. A im wcześniej wykryjemy raka, tym większe istnieją szanse na pełne wyleczenie i powrót do zdrowia.
Jeśli chcesz porozmawiać na temat raka jajnika, umów się na wizytę do chirurga onkologa, lek. med. Bolesława Rybskiego w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).