Nowotwór piersi, płuc, jelita grubego, gruczołu krokowego i skóry to najczęściej występujące nowotwory w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów szacuje, że liczba zachorowań w najbliższych latach będzie rosła zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Specjalistą od tych chorób jest chirurg onkolog. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym lekarzu, zachęcamy do lektury.
Czym się zajmuje się chirurg onkolog?
Można powiedzieć, że chirurg onkolog to połączenie chirurga i onkologa w jednej profesji. Jego specjalizacja pozwala mu na kompleksowe zaopiekowanie się zmianą nowotworową – od diagnostyki, przez leczenie operacyjne, aż po rehabilitację onkologiczną. Co ważne, chirurg onkolog posiada specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności potrzebne do przeprowadzania operacji usuwania guzów nowotworowych. Dzięki takiemu holistycznemu podejściu do pacjenta istnieje większa szansa na szybsze i skuteczniejsze wyleczenie z nowotworu.
Lekarze w SPORT-REH stosują zaawansowane metody diagnostyczne, na przykład biopsję gruboigłową. Ta procedura pozwala zdiagnozować nowotwory łagodne i złośliwe, przede wszystkim raka piersi, wątroby, tarczycy czy innych narządów.
Kiedy warto umówić się do chirurga onkologa?
Wiele zmian chorobowych może przebiegać początkowo bez dokuczliwych objawów i sygnałów, że dzieje się coś niedobrego. Jednak gdy zauważamy zmiany w naszym organizmie, wizyta u chirurga onkologa może być konieczna w sytuacji podejrzenia lub zdiagnozowania nowotworu. Do specjalisty warto udać się, gdy:
- podejrzewamy nowotwór,
- zdiagnozowano u nas nowotwór - na przykład tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub biopsja wskazują na obecność zmiany nowotworowej,
- obserwujemy nawrót choroby nowotworowej,
- wyczuwamy guzki lub zmiany skórne,
- jesteśmy obciążeni genetycznie - w rodzinie występowały nowotwory,
- odczuwamy bóle i inne niepojące objawy.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
Jeśli wybierasz się na pierwszą wizytę do chirurga onkologa, warto odpowiednio przygotować się do spotkania. Specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad na temat objawów, leków, dotychczasowego leczenia (jeśli było), trybu życia i najprawdopodobniej wykona badanie fizykalne. Przede wszystkim pamiętaj o zabraniu wszystkich wyników badań, które posiadasz. Jeśli stale przyjmujesz leki, spisz ich nazwę wraz z zażywanymi dawkami.
Na pewno pojawi się pytanie o objawy i samopoczucie. Zastanów się na spokojnie w domu, zapisz wszystkie symptomy, ich częstotliwość i siłę (mocny czy słaby ból), aby nie pominąć istotnych informacji. Warto spisać również listę pytań do specjalisty, aby o niczym ważnym nie zapomnieć.
Chcesz skonsultować swoje objawy ze specjalistą? Zadzwoń i zapisz się na wizytę do lek. med. Bolesława Rybskiego w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).