Zdrowie dziecka to priorytet każdego rodzica. Mimo działań prewencyjnych zdarza się (zwłaszcza jeśli dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola), że dopada je przeziębienie. Ryzyko różnego rodzaju infekcji u dzieci zwiększa się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Podpowiadamy, jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza pediatry, a kiedy możemy próbować pomóc dziecku samodzielnie w domu.
Gorączka – kiedy powinna niepokoić?
Podwyższona temperatura ciała jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Jeśli nie przekracza 38 stopni, nie jest wskazane jej obniżanie poprzez stosowanie środków przeciwgorączkowych. Nie dotyczy to niemowląt, gdzie infekcja może się rozwinąć w bardzo szybkim tempie – tutaj niezwłocznie potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Przy dzieciach w wieku od 3 do 6 miesiąca należy skorzystać z wizyty lekarza, jeśli temperatura ciała jest wyższa niż 39 stopni. Przy dzieciach starszych umawiamy się na konsultację, jeśli mimo stosowania środków przeciwgorączkowych niepokojący stan utrzymuje się powyżej 3 dni i towarzyszą jej inne objawy, np. niechęć do jedzenia lub picia, wysypka, duszności, zaburzenia oddychania, oddawanie małej ilości moczu, silny ból w klatce piersiowej, ból głowy, ból brzucha czy drgawki.
Kiedy kaszel i katar to coś więcej niż przeziębienie?
Katar jest infekcją wirusową występującą najczęściej przy przeziębieniu. Jest bardzo nieprzyjemny, ponieważ utrudnia prawidłowe oddychanie i podrażnia nos. Aby pomóc dziecku z katarem, nosek można oczyszczać solą morską. Młodszym dzieciom możemy odciągać wydzielinę aspiratorem, a starsze prosić o częste dmuchanie nosa w chusteczkę.
Kaszel pozwala pozbyć się wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie gardła lub zalega w drogach oddechowych. Nie zaleca się stosowania syropów przeciwkaszlowych, które mogą blokować ten naturalny i potrzebny odruch. Często stosuje się syropy wykrztuśne, które pozwalają usunąć zalegającą wydzielinę. Nie należy ich jednak stosować po godz. 17:00.
Szybkiej interwencji lekarskiej wymagają takie objawy jak:
- kaszel szczekający i świszczący - może świadczyć o zapaleniu krtani, oskrzeli lub astmie,
- gęsty zielony lub żółty katar trwający ponad 10 dni – może wskazywać na infekcję bakteryjną, np. zapalenie zatok.
Ból brzucha, wymioty, biegunka – kiedy do lekarza?
Wymioty i biegunka najczęściej spowodowane są infekcją wirusową. Należy bacznie obserwować dziecko i często poić je niewielkimi ilościami wody i elektrolitów, nawet co jedną/dwie minuty i podawać od jednej do dwóch łyżeczek płynu.
Zatrucia pokarmowe i wirusy żołądkowe są częste u dzieci, ale niektóre objawy wymagają szybkiej reakcji. Umów się do lekarza, gdy:
- występują silne bóle brzucha po prawej stronie i są one połączone z wymiotami – mogą świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego,
- zauważasz nasilone bóle brzucha lub odbytu, stolce z krwią,
- widzisz u dziecka suchy język, wzmożone pragnienie, płacz bez łez, chrypkę aż do bezgłosu, rzadkie oddawanie moczu lub niezmoczenie pieluszki przez 3 lub więcej godzin – te objawy mogą wskazywać na odwodnienie.
Zmiany na skórze – nie zawsze to alergia
Rodziców powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza takie zmiany skórne jak:
- wysypka z gorączką – może świadczyć o chorobie zakaźnej, np. odrze, ospie czy szkarlatynie,
- pęcherzyki, strupki, ropne zmiany – mogą wskazywać na zakażenie bakteryjne skóry,
- nagła swędząca wysypka z obrzękiem – może być reakcją alergiczną, w skrajnych przypadkach prowadzącą do szoku anafilaktycznego.
Wizyty profilaktyczne u pediatry – dlaczego warto?
Do lekarza pediatry warto udać się także ze zdrowym dzieckiem. Pediatra monitoruje stan zdrowia swoich pacjentów od dzieciństwa aż do osiągnięcia przez nich pełnoletności. Ten specjalista:
- wykonuje bilans, który ocenia czy dziecko rozwija się prawidłowo pod względem fizycznym, emocjonalnym i społecznym,
- zleca lub wykonuje niezbędne szczepienia,
- wykonuje badania profilaktyczne, a w uzasadnionych przypadkach kieruje dziecko do lekarza specjalisty.
Chcesz sprawdzić stan zdrowia Twojego dziecka? Umów się na wizytę do pediatry, lek. med. Sebastiana Stopki w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).