Od 50 do 80 tysięcy – szacuje się, że tylu Polaków co roku dowiaduje się o wykryciu zakrzepicy żył głębokich w swoim organizmie. Niestety sytuacja ta pogarsza się i z roku na rok zachorowalność na tą chorobę się zwiększa. Jak się przed nią uchronić i kiedy należy udać się do specjalisty? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Od 50 do 80 tysięcy – szacuje się, że tylu Polaków co roku dowiaduje się o wykryciu zakrzepicy żył głębokich w swoim organizmie. Niestety sytuacja ta pogarsza się i z roku na rok zachorowalność na tą chorobę się zwiększa. Jak się przed nią uchronić i kiedy należy udać się do specjalisty? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

 

Jak objawia się zakrzepica żył?

 

Zakrzepica żył głębokich polega na powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach. Najczęściej dotyczy ona osób starszych lub osób, które nie poruszały się przez dłuższy czas.


„Cichy zabójca” – często tak potocznie mówi się o zakrzepicy żył. Nazywana jest ona tak z powodu niewidocznych objawów, przez co choroba staje się jeszcze bardziej niebezpieczna. Mimo tego faktu, istnieje kilka symptomów, które wysyła organizm walczący z zakrzepicą żył. Do najpopularniejszych należą:

  • ból w okolicach podudzia,
  • bolesne obrzęki,
  • zaczerwienienie,
  • wzrost ciepłoty,
  • uczucie ciężkości kończyn dolnych,
  • gorączka.

 

Jakie są przyczyny choroby?


Najczęściej do powstawania zakrzepicy żył dochodzi w wyniku powikłania przebytej miażdżycy czy cukrzycy. Do innych częstych powodów występowania tej choroby zaliczamy m.in. nadwagę, ciążę, unieruchomienie wskutek zabiegów, a nawet lot samolotem powyżej 6 godzin.


W przypadku zakrzepicy żył dosyć dużą rolę odgrywa tryb pracy. Jeśli przez wiele godzin znajdujemy się w jednej pozycji, to prawdopodobieństwo zachorowania na zakrzepicę jest stosunkowo większe niż u osoby, która dużo porusza się w miejscu pracy. Jednak wcale nie oznacza to, że pracownicy biur są skazani na problemy z kończynami dolnymi. Kluczem do zachowania zdrowego organizmu jest aktywność fizyczna, o czym trochę więcej poniżej.

 

Leczenie zakrzepicy żył


Aby potwierdzić chorobę, specjalista musi obejrzeć kończyny dolne i je zbadać. Lekarze w Centrum Medycznym Sport-Reh najpierw przeprowadzają dokładny wywiad, a później wykonują USG i proponują indywidualny program leczenia. W zależności od problemów i potrzeb pacjentów, specjalista proponuje dedykowane zabiegi, których celem jest poprawa wydolności naczyń krwionośnych i ich udrażnianie (np. presoterapia czy ostrzykiwanie żył), oraz leczenie farmakologiczne. Dopiero w ostateczności lekarz zaleca zabieg chirurgiczny.

 

Jak uchronić się przed zakrzepicą?


Jak już zostało wspomniane, tryb pracy jest bardzo ważny w codziennej profilaktyce, ale nie martw się, jeśli swoją pracę w większości wykonujesz na siedząco. Wystarczy pamiętać o zmienianiu pozycji. Pomocne okażą się również proste ćwiczenia, które można wykonywać nawet przy biurku! Ich głównym zadaniem jest pobudzenie krwi w kończynach dolnych. Jednak najważniejszym czynnikiem, który może nas uchronić przed zakrzepicą żył, jest po prostu codzienny ruch. Bez obaw, to nie muszą być godzinne biegi – wystarczy już 20-minutowy spacer.


Warto również zwracać uwagę na to, co jemy i pijemy – im mniej przetworzonego jedzenia, cukrów i tłuszczy, tym mniejsza szansa na powstanie cukrzycy czy miażdżycy, a te, jak już wiemy, mogą stać się początkiem zakrzepicy żył.

Odczuwasz część opisanych objawów? Jak najszybciej zapisz się na wizytę do chirurga naczyniowego, lek. med. Joanny Błaszak lub lek. med. Jędrzeja Hryniuka w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).