2 miliony Polaków – szacuje się, że tyle osób w naszym kraju aktualnie choruje na cukrzycę, z czego 25% nie jest tego świadoma, ponieważ symptomy nie są bardzo uciążliwe. A więc jakie są przyczyny i objawy tej choroby? Dlaczego jest ona niebezpieczna? Jak się przed nią chronić? 14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy, dlatego jest to świetna okazja, aby lepiej przyjrzeć się tej chorobie.
Zacznijmy od podstaw
Cukrzycą nazywamy grupę chorób metabolicznych, które charakteryzują się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, co nazywa się hiperglikemią. Taki stan w organizmie utrzymuje się ze względu na zaburzenia wydzielania insuliny i jest niebezpieczny dla tkanek i narządów. Wyróżnia się dwie odmiany tej choroby – cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2. Pierwsza z nich częściej dotyka dzieci i osoby młode i wymaga stałego podania insuliny. Cukrzyca typu 2 częściej pozostaje nierozpoznana i występuje u osób powyżej 40. roku życia. Wyodrębnić można dodatkowo cukrzycę ciążową czy noworodkową.
Nie tylko słodycze, czyli o przyczynach cukrzycy
Specjaliści uważają, że podatność na cukrzycę jest dziedziczna, jednak aby zachorować, niezbędny jest czynnik środowiskowy. Zaliczamy do nich m.in. niezdrową dietę, przez którą rozumie się częste spożywanie cukru białego, przetworzonego jedzenia i małej ilości warzyw, ale także brak codziennej aktywności fizycznej i otyłość. Jedną z przyczyn powstawania cukrzycy może być również niedobór snu. Dlaczego? Ponieważ metabolizm człowieka najlepiej działa w ciągu nocy, a gdy śpimy zbyt mało, nie ma on czasu zregenerować się. Dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia i ograniczanie cukrów na co dzień.
Jak objawia się cukrzyca?
Do najpopularniejszych objawów cukrzycy zaliczamy:
- uczucie zmęczenia, ciągłej senności,
- wzmożony głód i pragnienie,
- zaburzenia widzenia,
- częste oddawanie moczu,
- zmniejszenie wagi ciała,
- zakażenia grzybicze,
- problemy skórne.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że uczucie zmęczenia może być objawem poważnej choroby, dlatego należy regularnie kontrolować stan swojego zdrowia i badać poziom cukru we krwi.
Jak uchronić się przed chorobą?
Jak nie trudno się domyśleć, jedną z najważniejszych (i najbardziej skutecznych) zasad zmniejszania ryzyka zachorowalności na cukrzycę jest spore ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie glukozy, fruktozy i sacharozy z codziennej diety. Nie zapominajmy, że biały cukier znajduje się nie tylko w czekoladzie, wafelkach czy słodkich napojach, ale również w produktach słonych, m.in. ketchupie i innych gotowych sosach. Warto ograniczyć również owoce, które mają w sobie dużo cukrów, czyli winogrono, banany czy mango. Starajmy się również nie spożywać ich w godzinach popołudniowo-wieczornych (duże skoki cukrów, szczególnie przed snem, nie są dobre dla naszego organizmu).
Jednak dieta to nie wszystko. Najwięcej odpowiedzi i pewności dadzą nam badania profilaktyczne, więc warto wykonywać je raz na trzy lata u osób powyżej 45. roku życia. Jeśli jesteś otyły/a, mało się ruszasz, cierpisz na wysokie ciśnienie tętnicze, to badania wykonuj raz do roku. Dzięki nim będziesz stale kontrolował poziom cukru w krwi.
Ponadto, zbawienna jest codzienna aktywność fizyczna. Uprawiając jakikolwiek ruch fizyczny codziennie zmniejszamy ryzyko występowania otyłości, chorób układu krążenia, wysokiego ciśnienia tętniczego, miażdżycy, które są bezpośrednimi przyczynami występowania cukrzycy.
Chcesz poprawic swoją dietę i ograniczyc spożycie cukrów? Zadzwoń i zapisz się na wizytę do lic. Michaliny Juśkowiak w Centrum Medycznym SPORT-REH!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00.