Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci (zaraz po chorobach serca i nowotworach) oraz pierwszą przyczyną niepełnosprawności wśród Polaków w średnim wieku. Szacuje się, że jeden na sześć mieszkańców Ziemi doświadczy w swoim życiu udaru. 29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu, dlatego jest to dobra okazja, aby uświadomić sobie, jak poważna jest to choroba (a także jak się przed nią chronić).
Jakie są przyczyny udaru mózgu?
Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest udar mózgu. Jest to zespół objawów związanych z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu, który powstał w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego. Wyróżnia się dwa rodzaje udarów:
- Udar krwotoczny, który wywołany jest wylewem krwi do mózgu (inaczej wylew),
- Udar niedokrwienny, który wywołany jest zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu (inaczej zawał mózgu), który występuje w zdecydowanej większości przypadków.
Przyczyny tej choroby możemy podzielić na niemodyfikowalne i modyfikowalne. Do pierwszej grupy zaliczamy wszystkie predyspozycje genetyczne nabyte od naszych przodków (m.in. wrodzone wady serca, udary w rodzinie), podeszły wiek, płeć (mężczyźni częściej chorują). Jednak za dużą część udarów odpowiadają przyczyny modyfikowalne, czyli choroby (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze) oraz te związane ze stylem życia. Spożywanie alkoholu, palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak ruchu to przyczyny, które zwiększają szanse zachorowania na udar mózgu.
Jak objawia się udar?
Przejawy udaru mózgu są dosyć zróżnicowane, co jest zależne od lokalizacji ogniska choroby w mózgu. W związku z tym obserwujemy:
- osłabienie lub brak czucia po jednej stronie ciała,
- niedowład kończyn lub twarzy,
- silny ból głowy,
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- zaburzenia widzenia, mowy, pisania czy czytania,
- majaczenie,
- utrata przytomności.
Nie bagatelizuj tych objawów! Jeśli zauważyłaś/eś je u siebie lub u swoich bliskich, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
Pierwsze kroki po diagnozie
W przypadku przebytego udaru niezwykle ważna jest szybka reakcja, czyli wizyta w szpitalu i przyjęcie leków trombolitycznych, które podane w odpowiednim momencie zapobiegają trwałym uszkodzeniom w ciele. W zależności od rodzaju przebytego udaru, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz usuwa krwiaka. Rozpoznaniem, diagnozą i leczeniem zajmuje się lekarz neurolog. Na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu z pacjentem specjalista dobiera indywidualny program leczenia. Składają się na niego dobrane leki oraz rehabilitacja, która przyspiesza powrót do codziennego funkcjonowania. Podczas rekonwalescencji warto monitorować ciśnienie, dokładnie obserwować reakcje ciała i dbać o swoje zdrowie.
Jak uchronić się przed udarem?
Recepta na życie bez udaru wydaje się stosunkowo prosta, jednak okazuje się trudniejsza do wykonania, a mowa oczywiście o zdrowym trybie życia. Używki jak alkohol i papierosy podnoszą ryzyko zachorowania, dlatego warto je mocno ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować.
Pacjent po udarze mózgu powinien dbać o regularną aktywność fizyczną, a także prawidłową masę ciała. Bardzo ważna rada: monitorujmy swoje ciało i jego reakcje na co dzień, aby nie przegapić sygnałów, które wysyła nasze ciało. Należy również pamiętać, że wraz z wiekiem statystycznie szansa na przejście udaru mózgu wzrasta, jednak dbając o siebie na co dzień, jesteśmy w stanie ją zmniejszyć.
Poszukujesz dobrego neurologa? Zadzwoń i zapisz się na wizytę do lek. med. Dawida Jaworskiego w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).