Przeszywający ból, skurcze, sztywność, zaburzenia ruchomości stawów - to tylko kilka objawów reumatyzmu. Choroba ta kojarzona jest przede wszystkim z osobami starszymi, jednak nie oznacza to, że dotyka tylko tą grupę. 12 października obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu, dlatego jest to dobra okazja, aby poznać podstawowe informacje o tej chorobie.

Przeszywający ból, skurcze, sztywność, zaburzenia ruchomości stawów - to tylko kilka objawów reumatyzmu. Choroba ta kojarzona jest przede wszystkim z osobami starszymi, jednak nie oznacza to, że dotyka tylko tą grupę. 12 października obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu, dlatego jest to dobra okazja, aby poznać podstawowe informacje o tej chorobie.

Jakie są przyczyny reumatyzmu?


Na samym początku warto zaznaczyć, że reumatyzm to potoczna nazwa na około 200 różnych chorób związanych z zaburzeniami ruchomości stawów. Do tej grupy zaliczamy m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporozę, zapalenie kości, zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, dnę moczanową, torbiele, a nawet nowotwory.


Do najczęstszych przyczyn chorób reumatycznych zaliczamy:

  • brak witaminy D,
  • zbyt mała lub zbyt duża ruchliwość,
  • zbyt długie przebywanie w zimnych warunkach,
  • czynniki genetyczne,
  • przebyte, niewyleczone choroby,
  • urazy mechaniczne.

Niestety trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest główną przyczyną reumatyzmu.

Najczęstsze objawy choroby


Symptomy wymienione w pierwszym akapicie artykułu wpływają na kolejne pośrednie objawy choroby – dokuczliwe boleści mogą powodować bezsenność, a dłuższe problemy ze spaniem mogą skutkować złym samopoczuciem, zmęczeniem, osłabieniem, a nawet stanami depresyjnymi. Zaznaczmy również, że wspomniany ból ma charakter czasowy, czyli nasila się w różnych częściach dniach, przede wszystkim z rana.
Do widocznych objawów zaliczamy zniekształcenia stawów, przede wszystkim kończyn górnych i dolnych. Bolące miejsca mogą być również zaczerwienione, a po ich dotknięciu, wyczuwalne jest ciepło.

Jak leczy się reumatyzm?


Niestety choroby reumatologiczne są nieuleczalne, ale za pomocą odpowiedniego leczenia możemy bardzo skutecznie ograniczyć ich negatywne skutki. Pierwszym krokiem jest wizyta u reumatologa, który przeprowadzi diagnostykę. Na jej podstawie specjalista może wprowadzić indywidualne leczenie. Najważniejszym punktem jest dobrze dobrana rehabilitacja, za pomocą której możemy zahamować rozwój choroby. Pacjent wykonuje ćwiczenia rehabilitacyjne zarówno w gabinecie ze specjalistą, jak i w domu (mogą to być bardzo proste ćwiczenia, w których zmieniamy pozycję palców, np. dziesięciokrotne zaciskanie i rozkładanie palców). Im więcej poświęci on czasu i uwagi, aby dane ćwiczenia wykonywać prawidłowo, tym większa szansa na normalne funkcjonowanie bez bólu na co dzień.
Nie zapominajmy również o lekach przeciwbólowych i diecie – szczególnie ta druga może nam nieco pomóc w walce z chorobą. Cierpiący na reumatyzm powinni spożywać dużo warzyw, owoców, ryb morskich, a ograniczać żywność przetworzoną, tłuste potrawy czy słodycze.

Jak ochronić się przed tą chorobą?


Gdy spojrzymy na przyczyny reumatyzmu, dochodzimy do dwóch wniosków: każdy z nas może uchronić się przed chorobą dzięki zbilansowanej diecie oraz regularnym ćwiczeniom fizycznym. Za pomocą diety możemy dostarczyć witaminę D i inne ważne składniki dla naszych kości i stawów. Z kolei spacer, bieganie czy gra w piłkę pozwoli nam zachować sprawność naszych stawów. Bardzo ważna jest również praca, w której spędzamy sporą część życia. Jeśli większość czasu w miejscu pracy przebywamy w jednej pozycji, pamiętajmy o jej częstej zmianie (oczywiście w miarę możliwości). Istotne może być nawet ułożenie i trzymanie myszki!

Chcesz zbadać się u dobrego reumatologa? Zadzwoń i umów się na wizytę do naszego specjalisty, lek. med. Wiktora Schmidta w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).