Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył skręcenia kostki, stłuczenia łokcia czy co gorsza, złamania nogi. W każdym przedstawionym urazie pomocy udzielił nam on – ortopeda. W czym jeszcze pomoże ten specjalista i jak wygląda wizyta? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Co leczy ortopeda?
Ortopedia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń układu ruchu. Ortopeda najczęściej kojarzy się z doraźnymi kontuzjami, co jest błędem, ponieważ może on pomóc pacjentowi w wielu różnych dolegliwościach. Zajmuje on się również nieco bardziej przewlekłymi chorobami czy wrodzonymi schorzeniami, które wymagają odpowiedniego rozpoznania, planu leczenia oraz rehabilitacji. A jakie przypadłości leczy ten specjalista?
Do najczęstszych problemów ortopedycznych zaliczamy:
- choroby zapalne kości i stawów,
- zmiany zwyrodnieniowe kości,
- zerwanie ścięgna Achillesa,
- nowotwory kości,
- łokieć golfisty,
- kręcz szyi,
- bark pływaka,
- kolano skoczka,
- reumatyzm.
Jak może Ci pomóc ortopeda?
Wizyta u ortopedy jest niezbędna, gdy doświadczyłaś/eś urazów opisanych powyżej, czyli m.in. złamań, zwichnięć, skręceń kończyn dolnych lub górnych. Często jednak bolą nas dane części ciała, ale nic z tym nie robimy, „bo zapewne przejdzie samo”. Niestety nie jest to najlepsze podejście. Jeśli dostrzegasz u siebie kilka niepokojących objawów, m.in.:
- drętwienie i mrowienie palców lub całych kończyn,
- wygięcia kręgosłupa,
- problem z utrzymaniem przedmiotów w dłoniach,
- osłabienie mięśni,obrzęki stawów,
- przewlekłe bóle stawów, mięśni, kości, kręgosłupa,
to zapisz się na wizytę do ortopedy. Wymienione symptomy mogą świadczyć o różnych przewlekłych chorobach rozwijających się w organizmie, a nieleczone mogą skutecznie zmniejszyć komfort życia. Pod stałą kontrolą specjalisty powinna być również osoba, która zmaga się z różnymi wadami postawy czy haluksami. Dzięki rehabilitacji i odpowiednim ćwiczeniom pacjent jest w stanie zdecydowanie zmniejszyć negatywne skutki wymienionych schorzeń.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ortopedy?
Aby jak najlepiej dobrać metody leczenia do problemów pacjenta, niezwykle ważne jest przeprowadzenie pogłębionego wywiadu. Lekarz powinien poznać jak najwięcej szczegółów na temat schorzenia, takie jak poprzednie metody leczenia czy wcześniej postawiona diagnoza. Aby jak najlepiej przygotować się do wizyty, zabierz ze sobą wszystkie poprzednie badania – ułatwią one pracę specjalisty i przyspieszą proces diagnostyczny. Jeśli pierwszy raz umówiłaś/eś się do ortopedy, to również możesz usprawnić wywiad – w domu wypunktuj wszystkie objawy oraz dokładnie zastanów się, od kiedy borykasz się z wypisanymi dolegliwościami (lub kiedy doszło do urazu).
Po rozmowie, specjalista zapewne zbada układ kostny pacjenta. W zależności od indywidualnych potrzeb, lekarz zleci ci szereg badań, na podstawie których postawi ostateczną diagnozę i ułoży plan leczenia.
Poszukujesz dobrego ortopedy? Zadzwoń i zapisz się na wizytę do jednego z naszych lekarzy w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).