Siedzący tryb pracy, noszenie zbyt dużych ciężarów, nieodpowiednie obuwie – to tylko kilka przyczyn powstawania najczęściej występujących wad postawy. Ale spokojnie, można im zapobiec! W jaki sposób? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Owocnej lektury!

Siedzący tryb pracy, noszenie zbyt dużych ciężarów, nieodpowiednie obuwie – to tylko kilka przyczyn powstawania najczęściej występujących wad postawy. Ale spokojnie, można im zapobiec! W jaki sposób? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Owocnej lektury!

Jak powstają zaburzenia postawy i czy warto się nimi przejmować?

Zaburzenia postawy dzielimy na wrodzone (czyli mamy je od urodzenia) oraz nabyte, które wykształciły się w czasie naszego życia. Wiele wad uwidocznia się już w wieku dziecięcym, ale w wyniku nieprawidłowej postawy na co dzień mogą się one pojawić również w dorosłym życiu.

Kilka przyczyn powstawania wad postawy zostało podanych powyżej. Praca biurowa, w której zazwyczaj nie siedzimy przez cały dzień prosto, oraz mała ilość ruchu sprzyjają powstawaniu zaburzeń kręgosłupa. Nie jest dla niego również odpowiednie noszenie ciężkich torebek na jednym ramieniu (jest to jedna z przyczyn powstawania asymetrii barków). Do kolejnych czynników wywołujących zaburzenia postawy zaliczamy również inne choroby (na przykład otyłość może wywoływać lordozę) czy predyspozycje genetyczne

Niestety wady postawy nie są problemem jedynie estetycznym. Nieleczone zaburzenia mogą powodować zmiany w układzie kostno-stawowo-szkieletowym, a co za tym idzie, możemy mieć problemy ze sprawnym poruszaniem się czy swobodnym oddychaniem. Dlatego wad postawy nie należy bagatelizować. Nie jest również tajemnicą, że im szybciej podejmiemy dopasowane działania, tym większa szansa na jak największe zminimalizowanie negatywnych skutków zaburzeń wady.

 

Jakie są najczęstsze wady postawy?

W tym miejscu należy wspomnieć, że objawy wad postawy mogą być bolące i niebolące, widoczne lub niewidoczne. Do najczęstszych objawów widocznych zaliczamy garbienie się, asymetrię ramion, wystający brzuch czy schodzące się do środka kolana. Z kolei symptomem niewidocznym mogą być problemy z oddychaniem czy ciągły ból pleców.

Zaburzenia postawy możemy podzielić na trzy grupy:

  • wady kręgosłupa:
    1. skolioza – skrzywienie boczne kręgosłupa,
    2. kifoza – wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową, przy którym widoczny jest garb,
    3. lordoza – zgięcie kręgosłupa w tył, którego skutkiem jest wystający brzuch;
  • wady klatki piersiowej:
    1. klatka piersiowa lejkowata – zapadnięcie się części mostka,
    2. klatka piersiowa kurza – mocne uwypuklenie mostka;
  • wady kończyn dolnych – do najbardziej znanych zaliczamy:
    1. koślawość kolan – przy wyprostowanych kolanach tworzy się odstęp miedzy stopami,
    2. szpotawość kolan – tworzy się odstęp miedzy kolanami przy wyprostowanych nogach i złączonych stopach,
    3. płaskostopie – obniżenie sklepienia stopy.

Do najczęstszych wad postawy można zakwalifikować również asymetrię barków czy łopatek, a także złe ułożenie miednicy.

 

Jak zapobiegać zaburzeniom postawy?

Pierwszy, podstawowy krok to zmiana złych nawyków. Bez usunięcia przyczyny powstawania zaburzeń niewiele zdziałamy. Kontrolujmy nasza postawę w pracy, zarówno w biurowej, jak i tej fizycznej. Dbajmy o aktywność fizyczną w wolnym czasie. Nasz kręgosłup lubi i potrzebuje różnych pozycji, dlatego zapewnijmy mu ruch w ciągu dnia. Pomocna może okazać się joga z ćwiczeniami na zdrowy kręgosłup czy lędźwie. Jeśli Twoim problemem jest brak ruchu, zacznij od 20-minutowych, dziennych spacerów. Spróbuj znaleźć zajęcie, które będzie sprawiać Ci radość – może będzie to rower, rolki albo bieganie? Sprawdź na własnej skórze!

Jeśli problem jest większy, warto umówić się do dobrego ortopedy. Specjalista pokaże Ci ćwiczenia korekcyjne, które pomogą zniwelować negatywne skutki schorzenia. W Centrum Medycznym SPORT-REH posiadamy również specjalistyczne sprzęty, które przyspieszą pożądane efekty, na przykład leczenie falą uderzeniową czy Super Indukcyjną Stymulacją.

Jeśli schorzenie związane jest z dysfunkcją stóp, specjalista może zlecić Ci noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych. Bardzo ważne jest również noszenie dobrze dobranego i jakościowego obuwia (czyli przede wszystkim odpowiedniego rozmiaru!). Jak widzisz, istnieje kilka sposobów na zapobieganie wadom postawy. Jednak w każdym wymienionym przypadku należy pamiętać o systematyczności – bez tego ciężko osiągnąć zadowalające wyniki.   

Poszukujesz dobrego ortopedy dziecięcego? Zadzwoń i zapisz się na wizytę do ortopedy dr n. med. Łukasz Woźniak w Centrum Medycznym Sport-Reh!

Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).