Okres letni sprzyja wycieczkom, szczególnie do egzotycznych krajów. Jednak odpoczywając za granicą, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, aby nie przywieść ze sobą niemiłej niespodzianki, czyli WZW. 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, dlatego jest to świetna okazja do poznania kilku faktów na temat tej choroby (a także do dbania o swoją wątrobę!)
Co to za choroba i jak powstaje?
Wirusowe zapalenie wątroby typu A, inaczej „żółtaczka pokarmowa” lub „choroba brudnych rąk” to choroba wywołana zakażeniem wirusem HAV (hepatitis A virus), w wyniku czego dochodzi do zapalenia i ostrej martwicy wątroby. Zarazić się nim możesz na kilka sposobów:
- przez niedokładne mycie rąk (szczególnie po wyjściu z toalety),
- przez spożywanie skażonej wody,
- przez jedzenie nieumytych owoców (lub umytych w skażonej wodzie),
- przez kontakty seksualne z osobą zakażoną.
Jakie są pierwsze objawy WZW?
Należy zaznaczyć, że chorzy na WZW mogą nie zauważyć u siebie żadnych objawów lub dolegliwości są nieznaczne (np. złe samopoczucie czy zmęczenie). Jednak objawy, które powinny nas zaniepokoić, to:
- problemy układu pokarmowego (nudności, wymioty),
- zżółknięcie skóry i twardówek oczu,
- gorączka,
- ból brzucha, mięśni i stawów,
- brak apetytu.
Oprócz zżółknięcia skóry, objawy mogą wskazywać na zarażenie grypą, przez co na początku trudno rozpoznać tą chorobę. Pierwsze symptomy pojawiają się od 2 do 7 tygodniu po zakażeniu, dlatego tak ważna jest obserwacja organizmu, szczególnie po powrocie z egzotycznych wakacji.
Jak wygląda leczenie?
Gdy lekarz zdiagnozuje u nas wirusowe zapalenie wątroby, rozpoczyna się proces leczenia, który polega przede wszystkim na odpowiedniej diecie i piciu dużej ilości wody. Pacjent powinien unikać potraw tłustych, ciężkostrawnych dla organizmu, a skupić się na łatwo przyswajalnych węglowodanach. Na czas leczenia niedopuszczalne jest spożywanie alkoholu.
Bardzo ważny jest również odpoczynek. Szczególnie w początkowej fazie leczenia należy zrezygnować z wyczerpującej aktywności fizycznej, a skupić się na wypoczynku. Specjalista może zlecić również unikanie niektórych leków, które mogłyby zaburzyć proces rekonwalescencji.
Zapobiegnij wirusowemu zapaleniu wątroby!
Wirusowemu zapaleniu wątroby można zapobiec, a najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować, jest higiena i bezpieczeństwo. Przede wszystkim zawsze dokładnie myj ręce! Nasze dłonie są źródłem ogromnych ilości bakterii, dlatego pamiętaj o ich regularnym i dokładnym myciu. Co to znaczy? Ręce powinno się myć przez co najmniej 30 sekund, z użyciem ciepłej wody, mydła czy innych środków myjących. Nie zapomnij o przestrzeni między palcami oraz o nadgarstkach.
Jeśli jesteś na zagranicznych wakacjach, pij wodę z butelki lub przegotowaną. Podobnie z jedzeniem – owoce czy warzywa myj w bezpiecznej wodzie, najlepiej z butelki.
Jednym ze skuteczniejszych sposobów ochrony przed WZW jest szczepienie ochronne. Stacje sanitarno-epidemiologiczne zalecają zaszczepić się przede wszystkim osobom planującym wyjazd do krajów rozwijających się, o złych warunkach sanitarnych, pracującym przy usuwaniu odpadów, z chorobami wątroby czy osobom o słabej odporności.
Zauważyłaś/eś u siebie pierwsze objawy wirusowego zapalenia wątroby? Zadzwoń i zapisz się na wizytę w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).