Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim to, co wszyscy lubimy, czyli długie spacery, wycieczki rowerowe czy trekking po górach. Jednak to co łączy się ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu to również większa ekspozycja na słońcu. A dużo słońca (i nieprawidłowa profilaktyka) może przerodzić się w różnego rodzaju problemy skórne. Jednym z poważniejszych jest czerniak. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co to za choroba, jak się objawia, jak można się przed nią chronić i jak wygląda leczenie.
Kilka słów o objawach czerniaka
Czerniak jest nowotworem złośliwym pochodzenia nienabłonkowego. Jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry, a co za tym idzie, charakteryzuje się dużą śmiertelnością. Do głównych objawów, które powinny nas zaniepokoić, należą:
- zaczerwienienie
- krwawienie,
- swędzenie,
- nieregularny i zmieniający się kształt znamienia,
- zmieniający się kolor plamy na skórze (pamiętaj, czerniak jest nie tylko czarny/brązowy!),
- nierówna powierzchnia zgrubienia, uwypuklenie,
- obwódka wokół znamienia.
Pamiętajmy o tym, że czerniak to nie tylko zmiany skórne. Nowotwór w stadium zaawansowanym może negatywnie wpływać na organy zewnętrzne (przerzuty m.in. na płuca czy mózg), a zmiany miejscowe na skórze nie będą jeszcze widoczne.
Ochroń się przed czerniakiem
No dobrze, to jak w takim razie zabezpieczyć się przed czerniakiem? Warto podkreślić, że osoby z mutacjami w chromosomach, czyli tendencjami genetycznymi mają większe szanse na zachorowanie na ten nowotwór. Kluczowe jednak jest unikanie najbardziej intensywnego promieniowania słonecznego w letnich miesiącach, które przypada na godz. 10:00-15:00. Nie zapominajmy również o filtrach przeciwsłonecznych, najlepiej powyżej 50 SPF. Jeśli posiadasz wiele tzw. pieprzyków, tym bardziej nie zapominaj o ich regularnym smarowaniu kremem przeciwsłonecznym (na wyjazdach wakacyjnych nawet kilka razy dziennie).
Bardzo ważny jest również stały monitoring swojego ciała. Pomocne może okazać się stałe fotografowanie swojej skóry i porównywanie zdjęć z poprzednimi pod kątem jakichkolwiek zmian skórnych. Zwróćmy szczególną uwagę na swoją skórę po zagranicznych wakacjach lub jesienią – to wtedy lekarze diagnozują najwięcej przypadków czerniaka. A im szybciej rozpoznamy ten nowotwór skóry, tym większa szansa na wyleczenie.
Abecadło czerniaka
Eksperci zajmujący się czerniakiem opracowali specjalną metodę, dzięki której każdy sam w domu może zweryfikować swoje znamiona skórne. Jest to tzw. algorytm ABCD, który pozwoli rozpoznać czerniaka. Dokładnie obejrzyj swoje ciało i odpowiedz na poniższe punkty, czy:
- A – zmiana jest asymetryczna,
- B – ma nierówne, zgrubiałe brzegi,
- C – ma czerwony, czarny lub niejednolity kolor,
- D – duży, powiększony rozmiar,
- E – ewoluuje, ciągle zmienia się.
Jeśli pozytywnie odpowiedziałeś na większość z powyższych punktów, najlepiej udaj się na wizytę do dermatologa.
Jak wygląda leczenie czerniaka?
Gdy dana osoba podejrzewa u siebie czerniaka, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. On oceni znamię skórne i podejmie dalsze kroki. Najczęściej specjalista zleca wykonanie konkretnych badań, a w kolejnych etapach wycięcie podejrzanej zmiany skórnej oraz wykonanie badania histopatologicznego. Jeśli badanie wykaże obecność nowotworu w organizmie, dermatolog wprowadzi specjalistyczne, dopasowane do pacjenta leczenie.
Poszukujesz dobrego dermatologa? Zadzwoń i zapisz się na wizytę do lek. med. Alicji Szolc lub lek. med. Tomasza Stein w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00).