Zespół cieśni nadgarstka (carpal tunnel syndrome, CTS) to zespół objawów spowodowany uciskiem nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka – wąskiej struktury anatomicznej rozciągającej się pomiędzy kośćmi nadgarstka a rozcięgnem dłoniowym.

Zespół cieśni nadgarstka (carpal tunnel syndrome, CTS) to zespół objawów spowodowany uciskiem nerwu pośrodkowego w obrębie kanału nadgarstka – wąskiej struktury anatomicznej rozciągającej się pomiędzy kośćmi nadgarstka a rozcięgnem dłoniowym.

W przestrzeni tej, oprócz wspomnianego nerwu, znajduje się również dziewięć ścięgien mięśni zginaczy palców otoczonych włóknistą tkanką łączną. U osób predysponowanych dochodzi do ich obrzęku, wzrostu ciśnienia w kanale nadgarstka i ucisku nerwu.

Jest to najczęstsza neuropatia (stanowi ok. 90% wszystkich neuropatii, tzn. chorób przebiegających z uszkodzeniem nerwów), która w ciągu całego życia dotyka około 10% populacji. Spośród najważniejszych przyczyn CTS wymienia się:

  1. Idiopatyczny (samoistny) zespół cieśni nadgarstka – najczęstszy, często bez konkretnej przyczyny. Predysponują do niego pewne czynniki genetyczne, cukrzyca, otyłość, niedobory witaminowe, nadużywanie alkoholu…
  2. Reumatoidalne zapalenie stawów
  3. Ciężka niedoczynność tarczycy, szczególnie postać przebiegająca z obrzękiem śluzowatym
  4. Ciąża
  5. Złamania i inne urazy w obrębie nadgarstka
  6. Czynniki zawodowe – praca manualna, praca z użyciem siły, narażenie na wibracje, praca przy komputerze w nieergonomicznym środowisku

ciesn-nadgarstka1.png

Rozpoznanie cieśni nadgarstka

Rozpoznanie zespołu jest stosunkowo łatwe z uwagi na dość charakterystyczne objawy – ból i parestezje (drętwienia, mrowienia, pieczenie) w obrębie ręki oraz pierwszych trzech palców licząc od kciuka. Objawy mają tendencję do nasilania się w nocy, mogą promieniować w górę przedramienia. W zaawansowanych stadiach dochodzi do niedowładu i zaniku mięśni unerwianych przez nerw pośrodkowy.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

W badaniu neurologicznym oprócz powyższych objawów neurolog stwierdza ponadto dodatkowe objawy wskazujące na występowanie uszkodzenia nerwu pośrodkowego. Pomocne są również badania dodatkowe – badanie EMG, oceniające przewodnictwo nerwowe, a także badanie USG kanału nadgarstka, które pozwala ocenić strukturę nerwu i jego relacje z innymi elementami kanału nadgarstka.

ciesn-nadgarstka.png

Leczenie zespołu zależy od jego przyczyny i nasilenia objawów. Stosuje się metody farmakologiczne, miejscowe blokady sterydowe oraz leczenie operacyjne. Nieodzownym elementem terapii jest również fizjoterapia.

W Centrum Terapii Sport-Reh prowadzimy diagnostykę i terapię zespołu cieśni nadgarstka. Zapraszamy na wizytę do gabinetu neurologicznego i konsultację z badaniem USG kanału nadgarstka i ustaleniem planu leczenia farmakologicznego i ew. blokady sterydowej oraz do zespołu naszych fizjoterapeutów celem kompleksowej rehabilitacji.