Psycholog dziecięcy to specjalista pracujący z najmłodszymi, młodzieżą oraz całym system jakim jest rodzina. Co za tym idzie, psycholog dziecięcy, zawsze będzie pracował zarówno w dzieckiem jak i jego opiekunami, których będzie mocno angażował w proces terapii. Psycholog pracując z rodzicami/ opiekunami będzie się starać aby zmniejszony został lęk o dziecko, aby zaakceptowane zostały ewentualne deficyty dziecka czy też systemu.
Kiedy do psychologa dziecięcego?
Z pomocy psychologa dziecięcego można skorzystać w chwilach kryzysu, wątpliwości czy lęku. Nie zawsze wizyta u psychologa wiąże się z długotrwałą terapią. Do specjalisty można się udać, z każdą problematyczną kwestią dotyczącą dziecka oraz rodziny. Mogą to być problemy wychowawcze, szkolne, relacyjne, emocjonalne.
Jak wygląda spotkanie u psychologa dziecięcego?
Pierwsze spotkania mają zazwyczaj charakter diagnostyczny, gdzie rodzice i dziecko przedstawiają problem ze swojej perspektywy. Psycholog zbiera wszystkie potrzebne informacje, aby mógł trafnie postawić diagnozę. Następne spotkania mają charakter terapeutyczny- cykl spotkań, gdzie wszyscy pracują nad rozwiązaniem problemu.
Do psychologa dziecięcego, można także przyjść na konsultacje czy poradę wychowawczą.
Jak przygotować się do wizyty u psychologa dziecięcego?
Pierwsza wizyta trwa 50 minut i zarezerwowana jest wyłącznie na rozmowę dla rodziców/ opiekunów. Warto przed spotkaniem zastanowić się, co niepokoi i o czym chce się porozmawiać. Psycholog dziecięcy będzie zadawał pytania, dotyczące rozwoju dziecka począwszy od okresu ciąży, poprzez cały okres rozwojowy, o sytuację rodzinną, szkolną, społeczną.
Podczas pierwszego spotkania psycholog zbiera wywiad z rodzicami. Jest to również czas na pytania rodziców do psychologa. Oczywiście jedna wizyta rzadko kiedy wystarcza na postawienie diagnozy czy określenie obszarów pracy i dalszych wskazówek. W razie potrzeby psycholog kieruje dziecko na konsultację psychiatryczną, pedagogiczną, logopedyczną.
Warto wiedzieć, że psycholog dziecięcy nie zawsze pracuje z dzieckiem. Zdarza się, że aby pomóc dziecku trzeba pracować z rodzicami nad ich emocjami i błędnymi przekonaniami.
Kolejnym etapem jest określenie warunków spotkań, ustalenie terminów i zasad.
Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa?
Dzieci nie lubią być okłamywani, lubią wiedzieć co i kiedy będzie się z nimi działo, lubią mieć kontrolę nad swoim życiem i chcą być informowane o tym, co się dzieje i dlaczego. To w jaki sposób przygotować dziecko na wizytę u psychologa zależy od wieku i zdolności rozumowania. Dlatego też należy wyjaśnić tyle, ile można, podając imię osoby, z którą dziecko się spotka oraz termin spotkania (dla mniejszych dzieci warto pokazać datę z pomocą kalendarza zakreślając kolorowym mazakiem odpowiedni dzień). Warto powiedzieć, że psycholog to osoba, która rozmawia z dziećmi, kiedy te mają „trudne uczucia”, takie jak gniew lub zmartwienie, lęk, wstyd czy smutek. Czasami te uczucia stają się tak duże, że dzieci nie wiedzą jak sobie z nimi poradzić. Nastolatkowie mają już większą świadomość kłopotów z jakimi się borykają, dlatego często, podczas pierwszych spotkań sami zaczynają rozmowę a rodzice pozostają w tle. Warto zaznaczyć też dzieciom, młodzieży, że to co dzieje się w gabinecie zostaje między psychologiem a pacjentem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie psycholog uzna, że rodzice powinni o czymś wiedzieć, ustali to z dzieckiem i poinformuje rodziców w odpowiednim momencie.
Chcesz umówić się do psychologa dziecięcego? Zadzwoń i zapisz się na wizytę do mgr Doroty Kasperek w Centrum Medycznym Sport-Reh!
Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00.