Istnieje przekonanie, że do psychologa sportowego powinni umawiać się jedynie sportowcy, co jest błędem. Coraz więcej z nas uprawia różnego rodzaju aktywności fizyczne, mimo że jest to jedynie hobby czy sposób na utrzymanie zdrowego ciała. A więc kto i dlaczego powinien udać się do tego specjalisty? Jak psycholog sportowy może Ci pomóc? Zachęcamy do lektury!

Istnieje przekonanie, że do psychologa sportowego powinni umawiać się jedynie sportowcy, co jest błędem. Coraz więcej z nas uprawia różnego rodzaju aktywności fizyczne, mimo że jest to jedynie hobby czy sposób na utrzymanie zdrowego ciała. A więc kto i dlaczego powinien udać się do tego specjalisty? Jak psycholog sportowy może Ci pomóc? Zachęcamy do lektury!

Dla kogo konsultacje z psychologiem sportu?

Jak już wspomnieliśmy, oczywiście sportowcy zawodowi powinni być pod stałą kontrolą psychologów sportowych. Ci specjaliści nie tylko pomagają utrzymać zdrową relację między sportem a życiem, ale potrafią również ograniczyć lub wyeliminować negatywne myślenie. Na wizytę do psychologa sportowego mogą umówić się również:

  • osoby, które chcą zacząć swoją przygodę ze sportem,
  • osoby, które myślą o przejściu na ścieżkę zawodową,
  • osoby walczące z kontuzjami,
  • hobbyści sportu, którzy chcą zadbać o swoją psychikę,
  • dzieci i młodzież,
  • rodzice młodych sportowców,

Dlaczego warto umówić się na wizytę do psychologa sportowego?

Wykonując sporty zawodowo, niezwykle ważne jest zdrowie psychiczne. Nie bez powodu mówi się, że nastawienie potrafi zmienić naprawdę wiele. Podczas współpracy dany sportowiec m.in. zdobywa pewność siebie, uczy się kontroli nad emocjami (głównie nad stresem), co przekłada się na lepsze wyniki w danej dziedzinie sportu.

W przypadku trenerów i rodziców małych sportowców specjalista pracuje nad tym, jak utrzymać zdrową relację między sportem a innymi zajęciami dziecka. Z kolei osobom, które przebyły poważne kontuzje i borykają się z traumami, psycholog sportu pomoże powrócić do danej aktywności.

Jak przebiega wizyta u psychologa sportowego?

Psycholog sportowy przeprowadza analizę psycho-ruchową. Na czym ona polega? Specjalista analizuje środowisko sportowca, jego emocje i odczucia. Za pomocą wywiadu uzyskuje informacje dotyczące specyfiki dyscypliny, określa mocne strony pacjenta, jego potrzeby oraz sposób funkcjonowania. Stara się ocenić także wiarę w siebie, zdolność koncentrowania się, motywację zawodnika czy sposób uzasadnienia sukcesu i tłumaczenia porażki. Jest to niezwykle ważne w każdej dziedzinie sportu, szczególnie gdy dana osoba jest sportowcem na pełen etat. Po dokładnej rozmowie, psycholog stawia diagnozę i wskazuje obszary, które można udoskonalić i rozwijać.

Kiedy najlepiej skorzystać z pomocy psychologa sportu: przed czy po sezonie?

Zawodowi sportowcy powinni być pod stałą opieką tego specjalisty. Jeśli jednak istnieje konieczność wyboru jednego okresu, warto rozważyć współpracę z psychologiem sportowym po zakończeniu sezonu, w okresie przygotowawczym do nowego. Psycholog sportu nie posługuje się gotowym schematem postępowania w pracy z zawodnikiem, dlatego tak istotne jest to, aby poznał zawodnika i specyfikę jego dyscypliny.

Czy współpraca dzieci z psychologiem sportu ma sens?

W trakcie współpracy dzieci mają okazję rozwijać i kształtować takie umiejętności takie jak: pewność siebie, pozytywne nastawienie, radzenie sobie ze stresem czy kontrola emocji. Umiejętności te przydadzą się nie tylko w sporcie, ale też  w życiu codziennym, np. w szkole. Wsparcie psychologiczne w tym wieku wspomoże jego procesy poznawcze, wzmocni motywacje i pozwoli przyswoić umiejętność wyznaczania celów i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Chcesz umówić się do psychologa sportowego? Zadzwoń i zapisz się na wizytę do mgr Małgorzaty Fijałek-Żuk w Centrum Medycznym Sport-Reh!

Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00.