Choroby tarczycy dotyczą już 22% Polaków. Wielu z nas posiada widoczne objawy, które świadczą o chorobie, jednak zazwyczaj bagatelizujemy je i nie udajemy się do lekarza na wizytę, co jest błędem. Leczenie należy zacząć od diagnozy, czyli umówienia się na USG tarczycy. Jakie są wskazania do tego badania? Przeczytaj artykuł.

Choroby tarczycy dotyczą już 22% Polaków. Wielu z nas posiada widoczne objawy, które świadczą o chorobie, jednak zazwyczaj bagatelizujemy je i nie udajemy się do lekarza na wizytę, co jest błędem. Leczenie należy zacząć od diagnozy, czyli umówienia się na USG tarczycy. Jakie są wskazania do tego badania? Przeczytaj artykuł.

Kto powinien robić USG tarczycy?

Takiemu badaniu tarczycy powinien poddać się każdy, kto zauważył u siebie następujące dolegliwości:

 • drastyczny przyrost lub spadek masy ciała,
 • bezsenność lub nadmierna senność,
 • nadpobudliwość lub przewlekłe zmęczenie,
 • problem z pamięcią lub koncentracją,
 • przyspieszone tętno/kołatanie serca,
 • drżenie rąk,
 • duszności,
 • przesuszona skóra,
 • wypadanie włosów,
 • nieregularne miesiączki,
 • częste zaparcia lub biegunki.

Zakres wymienionych objawów jest stosunkowo szeroki, ponieważ niektóre z nich są charakterystyczne w przypadku niedoczynności tarczycy, a inne – nadczynności.

Lekarz może zlecić pacjentowi USG tarczycy również w przypadku, gdy morfologia krwi jest nieprawidłowa lub ocenił powiększenie tego gruczołu na podstawie badania palpacyjnego.

 

Jak często powinno się robić USG tarczycy?

Jeśli nie występują żadne wymienione wyżej dolegliwości, każda osoba zdrowa, szczególnie kobiety w przedziale wiekowym 30-50 lat, powinna raz na 3 lata profilaktycznie udać się na takie badania. Dzięki temu, w przypadku pojawienia się choroby tarczycy, jesteśmy w stanie wcześnie zareagować. Jeśli jednak w rodzinie pojawiały się choroby tarczycy, w tym przede wszystkim rak tego gruczołu, to należy wykonywać USG tarczycy regularnie raz w roku. Takie osoby mają większe prawdopodobieństwo zachorowania, dlatego nie warto ryzykować.

 

Jak przygotować się do USG tarczycy?

Do badania tarczycy nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Na jego wynik nie ma wpływu ani pora dnia, w której zostało wykonane, ani dzień cyklu menstruacyjnego w przypadku kobiet. Aby nieco usprawnić cały przebieg badania, wybierz luźniejszą bluzkę, bez golfów ani mocno zabudowanych bluzek – nie będziesz musiał ściągać ani naciągać swojej odzieży. Możesz wcześniej zdjąć swoją biżuterię, którą na co dzień nosisz na szyi. Jeśli w przeszłości zdiagnozowano u Ciebie chorobę tarczycy, weź swojej poprzednie wyniki – pomogą one lekarzowi wystawić diagnozę i dobrać jak najlepsze leczenie.

 

Kiedy nie robić USG tarczycy?

Tak naprawdę nie ma przeciwskazań do wykonania tego badania. Fale dźwiękowe, które emituje urządzenie, przenikają przez tkanki nie uszkadzając ich, dlatego jest ono w pełni bezpieczne i mogą wykonywać je również kobiety w ciąży oraz dzieci. Jedyną przeszkodą do USG tarczycy jest posiadanie świeżej rany czy oparzenia.

Chcesz umówić się na USG tarczycy? Zadzwoń i zapisz się na wizytę do jednego z radiologów w Centrum Medycznym Sport-Reh! U nas skonsultujesz również wyniki badania z lekarzem specjalistą.

Zadzwoń pod numer 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ul. Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00.