Dna moczanowa to nazwa choroby, która jest również znana jako artretyzm lub podagra. Schorzenie to jest rodzajem zapalenia stawów spowodowanym nadmiernym stężeniem kwasu moczanowego we krwi. Sprawdź, jakie są objawy dny i dlaczego tak ważna jest odpowiednia dieta w przebiegu jej leczenia.
Czym jest dna moczanowa i jakie czynniki mogą wpłynąć na jej rozwój?
Dna moczanowa to choroba ogólnoustrojowa, która wynika z odkładania się kryształów kwasu moczowego - moczanu sodu w tkankach. Prowadzi to do bolesnego zapalenia stawów.
Dna moczanowa najczęściej rozwija się u osób w średnim i starszym wieku, w tym częściej wśród mężczyzn. Oprócz płci i wieku do czynników ryzyka zalicza się:
- uwarunkowania genetyczne - zaburzenia w metabolizmie kwasu moczowego,
- nieprawidłowy sposób odżywiania – jadłospis bogaty w puryny, z których powstaje kwas moczowy (m. in. jedzenie dużej ilości mięsa oraz spożywanie fruktozy – cukru owocowego),
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- odwodnienie organizmu,
- stosowanie leków, które zwiększają ryzyko wystąpienia napadu choroby (np. kwasu acetylosalicylowego, leków moczopędnych),
- inne stany chorobowe - dna często występuje w połączeniu z innymi problemami zdrowotnymi, in. przy niewydolności nerek, niedokrwistości hemolitycznej, łuszczycy czy przy zaburzeniach mieloproliferacyjnych, takich jak czerwienica.
Jakie są objawy dny moczanowej?
Objawami artretyzmu są nawracające ataki zapalenia stawów. Najczęściej dochodzi do zapalenia stawów w stopie - szczególnie często jest to staw śródstopno-palcowy znajdujący się w największym palcu. Typowymi objawami są:
- ból,
- zaczerwienienie,
- ocieplenie,
- opuchlizna,
- ograniczenie ruchomości danego stawu.
Symptomy nasilają się zwykle w nocy i trwają kilka godzin. Jest to wynikiem występującej o tej porze obniżonej ciepłoty ciała.
Dieta – dlaczego jest tak ważnym elementem przy leczeniu dny moczanowej?
Postępowanie w przypadku dny moczanowej często wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego. Dobór konkretnego preparatu jest kwestią bardzo indywidualną - inne leki stosuje się podczas łagodnego napadu, a inne podczas ostrego. Zaleca się również ochłodzenie stawu objętego stanem zapalnym lub zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednak najważniejsza w procesie leczenia jest zmiana stylu życia, w tym głównie diety. Produkty, które należy mocno ograniczyć to:
- mięso - w tym zwłaszcza przetwory mięsne, wędliny, konserwy czy kiełbasy, a także mięsne wywary i podroby,
- tłuste ryby (śledzie, sardynki, szproty), a także ryby wędzone i konserwy rybne,
- tłuszcze zwierzęce, np. boczek, łój, smalec,
- tłusty nabiał, in. śmietana, sery podpuszczkowe, pleśniowe, topione,
- grzyby,
- suche nasiona roślin strączkowych, takie jak fasola, groch, soczewica,
- cukier, słodycze oraz napoje zawierające fruktozę,
- mocna kawa i herbata,
- alkohol, w tym w szczególności piwo,
- ostre przyprawy,
- niewskazane jest także spożywanie rabarbaru i szpinaku.
Prawidłowa dieta jest bardzo ważna w leczeniu dny moczanowej, gdyż może przyczynić się do obniżenia poziomu kwasu moczowego we krwi. Dlatego wykluczenie z diety niektórych produktów zalecane jest również pacjentom, u których stwierdzono podwyższony poziom kwasu moczowego, bez objawów choroby – jest to działanie profilaktyczne.
Do jakiego lekarza się zgłosić, kiedy mamy objawy dny moczanowej?
Osoby, u których występują objawy dny moczanowej, powinny się zgłosić do reumatologa. Jest to specjalista zajmujący się leczeniem schorzeń stawów.
Lek. med. Wiktor Schmidt jest reumatologiem, który przyjmuje w Centrum Medycznym Sport-Reh. Umów się do niego na wizytę!
Zadzwoń pod numer: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).