Do poradni ortopedycznych zgłasza się coraz więcej osób z bólem stawu biodrowego w wieku 30-40 lat. Jedną z przyczyn dolegliwości u tak młodych ludzi jest konflikt udowo-panewkowy - Femoroacetabular Impingement (FAI). Charakteryzuje się on deformacją części kostnych stawu, uczuciem bólu w stawie biodrowym i zauważalnie zmniejszonym zakresem ruchu bioder.

Do poradni ortopedycznych zgłasza się coraz więcej osób z bólem stawu biodrowego w wieku 30-40 lat. Jedną z przyczyn dolegliwości u tak młodych ludzi jest konflikt udowo-panewkowy - Femoroacetabular Impingement (FAI). Charakteryzuje się on deformacją części kostnych stawu, uczuciem bólu w stawie biodrowym i zauważalnie zmniejszonym zakresem ruchu bioder.

Ty również odczuwasz bóle stawu biodrowego? Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i leczenie FAI.

 

Przyczyny konfliktu udowo-panewkowego

Konflikt udowo-panewkowy pojawia się, ponieważ kości stawu biodrowego nie rozwijają się prawidłowo podczas wzrostu w okresie dziecięcym.

Najczęściej zgłaszający się pacjenci z konfliktem udowo-panewkowym to osoby młode, aktywne fizycznie. Dlaczego? Ponieważ osoby uprawiające sport silniej obciążają staw biodrowy i mogą zacząć odczuwać ból wcześniej niż osoby mniej aktywne.

Warto jednak podkreślić, że to nie wysiłek fizyczny powoduje FAI. Gdy kości są nieprawidłowo ukształtowane niewiele można zrobić, by zapobiec wystąpieniu konfliktu udowo-panewkowego.

 

Objawy konfliktu udowo-panewkowego

Głównymi objawami konfliktu panewkowo-udowego są:

  • ból biodra, który pojawia się podczas rozpoczynania aktywności fizycznej, schylania czy przemieszczania się po schodach, a także ból, który nasila się podczas długotrwałego siedzenia w pozycji obciążającej biodra (np. siedzenie w fotelu samochodowym, gdzie zazwyczaj kolana zlokalizowane są wyżej niż stawy biodrowe),
  • ograniczenie fizjologicznego zakresu ruchomości w stawie biodrowym – dotyczy to w szczególności rotacji wewnętrznej oraz zgięcia,
  • słyszalne i wyczuwalne przez pacjentów trzeszczenia czy przeskakiwania w stawie.

 

Jak zdiagnozować FAI?

Pomimo że objawy konfliktu udowo-panewkowego są bardzo charakterystyczne, to sam wywiad nie wystarczy. Muszą zostać przeprowadzone odpowiednie testy:

  • test FABER – pacjent znajduje się w pozycji leżącej na plecach, lekarz umieszcza stopę pacjenta na przeciwnym kolanie i naciska staw kolanowy badanej strony (wynik dodatni, jeśli u pacjenta występuje ból w pachwinie);
  • test przedniego konfliktu – pacjent pozostaje w pozycji leżącej na plecach, lekarz zgina staw kolanowy, rotuje go wewnętrznie oraz wykonuje przywiedzenie (wynik dodatni, jeśli u pacjenta występuje ból w pachwinie);
  • test tylnego konfliktu – pacjent pozostaje w pozycji leżącej na plecach ze stawem biodrowym umieszczonym na krawędzi łóżka, lekarz odwodzi kończynę, a następnie wykonuje rotację zewnętrzną (wynik dodatni, jeśli u pacjenta występuje ból w tylno-bocznej części pośladka).

 

Leczenie konfliktu udowo-panewkowego - rehabilitacja

Leczenie schorzenia można podzielić na leczenie zachowawcze oraz leczenie chirurgiczne. Pierwsze z nich polega na zmianie dotychczasowych nawyków, które powodują nasilenie dolegliwości. Zmiany dotyczą głównie ograniczenia aktywności fizycznej, ale również odpowiedniej fizjoterapii. Specjalne ćwiczenia mogą pomóc zwiększyć zakres ruchomości w stawie biodrowym i wzmocnić mięśnie utrzymujące staw. Pomoże to zmniejszyć obciążenie uszkodzonego obrąbka lub chrząstki. Oprócz odpowiednich ćwiczeń, fizjoterapeuta może również zalecić zabiegi wspomagające procesy odbudowy i regeneracji, np. krioterapię, laseroterapię czy kąpiele siarkowe. Pomocne są też zabiegi w postaci suchego igłowania, terapii manualnej, terapii powięziowej oraz kinesiotapingu.

W przypadku pacjentów prowadzących aktywny tryb życia, często rezygnacja ze sportu bądź nawet ograniczenie wysiłku nie wchodzi w grę. Dla nich jedyną formą leczenia jest interwencja chirurgiczna.

Potrzebujesz pomocy specjalisty? Skorzystaj z oferty Centrum Medycznego Sport-Reh. Zadzwoń pod numer: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).