Ciąża i poród są bardzo wymagające dla ciała kobiety, dlatego warto wesprzeć organizm w tym czasie. Szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie do porodu. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić gabinet fizjoterapeutyczny w czasie ciąży.

Ciąża i poród są bardzo wymagające dla ciała kobiety, dlatego warto wesprzeć organizm w tym czasie. Szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie do porodu. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić gabinet fizjoterapeutyczny w czasie ciąży.

Jak wygląda fizjoterapia w okresie ciąży?

Pracę z terapeutą można rozpocząć nie wcześniej niż w II trymestrze ciąży. Ustępują wówczas dolegliwości związane z wczesnym etapem ciąży oraz spada ryzyko poronienia.

Podczas wizyty pacjentce zostaną zaproponowane ćwiczenia dopasowane do jej dolegliwości oraz trymestru ciąży. Otrzyma ona również praktyczne wskazówki. jak wykonywać czynności dnia codziennego w zdrowy sposób, który nie obciąża kręgosłupa i brzucha. Dlatego warto udać się na pierwszą wizytę do fizjoterapeuty jeszcze zanim wystąpią dolegliwości ciążowe. Zdecydowanie zminimalizuje to ryzyko ich wystąpienia.

Ćwiczenia wykonywane podczas fizjoterapii w ciąży nie mogą być bardzo intensywne i wyczerpujące, dlatego fizjoterapeuta układa plan zajęć tak, aby wykonywane ćwiczenia w żaden sposób nie zagrażały matce i dziecku.

Fizjoterapia w ciąży - korzyści

Najważniejszą korzyścią wynikającą z prowadzenia terapii w trakcie ciąży jest krótszy i łatwiejszy poród, a także szybszy powrót do formy w czasie połogu. Jednak wizyty u fizjoterapeuty nie tylko pozwalają odpowiednio przygotować się do porodu, ale także minimalizują uciążliwe dolegliwości, których doświadczają ciężarne kobiety. Dolegliwości kobiet w ciąży w przypadku których pomaga fizjoterapia:

  • ból kręgosłupa,
  • ból bioder,
  • nietrzymanie moczu,
  • ból mięśni,
  • ból lub dyskomfort w trakcie stosunku seksualnego,
  • zwiększone ciśnienie w kroczu,
  • rozejście mięśni brzucha,
  • rozejście spojenia łonowego.

Warto również udać się na wizytę po porodzie - nawet jeżeli nie występują poporodowe powikłania. Podczas takiej kontroli zostanie sprawdzona m.in. siła i wytrzymałość mięśni dna miednicy, a także, które mięśnie uległy osłabieniu. Pacjentka dowie się również, jakie ćwiczenia wzmacniające wykonywać.

Dlaczego fizjoterapia uroginekologiczna ułatwia poród?

W trakcie wizyt pacjentka dowie się, jak wykonywać trening rozluźniający mięśnie dna miednicy, jak prawidłowo oddychać podczas akcji porodowej, a także jak wykonywać masaż krocza. Fizjoterapeuta także dodatkowo manualnie rozluźni dno miednicy. Wszystkie te czynności pozwolą skutecznie przygotować ciało do porodu.                                              

Jesteś w ciąży i chcesz skorzystać z pomocy fizjoterapeutki uroginekologicznej? Umów się na wizytę w Centrum Medycznym Sport-Reh do Anny Kłodzińskiej.

Zadzwoń pod numer: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).