Coraz większą popularność w naszym kraju zyskuje kinesiotaping, który został wynaleziony przez Japończyka Kenzo Kase. To metoda wspomagająca leczenie, która najczęściej stosowana jest przez fizjoterapeutów. Pozwala uzyskać wspaniałe rezultaty w przypadku walki z wieloma różnymi schorzeniami.

Coraz większą popularność w naszym kraju zyskuje kinesiotaping, który został wynaleziony przez Japończyka Kenzo Kase. To metoda wspomagająca leczenie, która najczęściej stosowana jest przez fizjoterapeutów. Pozwala uzyskać wspaniałe rezultaty w przypadku walki z wieloma różnymi schorzeniami.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiology Taping potocznie nazywany plastrowaniem dynamicznym, polega na oklejaniu ciała plastrami ze specjalnego materiału. Do produkcji taśm wykorzystana została najwyższej jakości bawełna, która z jednej strony pokryta jest klejem lekarskim. Umożliwia on przyklejenie plastra na skórze.

Celem kinesiotapingu jest zmniejszenie bólu, jednak oprócz tego odpowiada on za poprawę metabolizmu i przyspieszenie krążenie krwi. Choć najczęściej z plastrowaniem dynamicznym spotkać się można w gabinecie fizjoterapeutycznym, to z tej metody korzystają również inni specjaliści.

Kinesiotaping – kiedy plastrowanie dynamiczne jest wskazane?

Dobroczynny wpływ, jaki przynosi organizmowi, stosowanie bawełnianych plastrów jest niepodważalny. Oczywiście nie można tego uznać za jedyną metodę leczenia. Plastrowanie dynamiczne to skuteczny sposób wspomagający różnego rodzaju sposoby leczenia. Co najważniejsze, jest to metoda, która nie dostarcza organizmowi żadnych środków przeciwbólowych ani innych substancji. Swoje działanie opiera wyłącznie na odpowiednim oklejeniu ciała. Dlatego też jest w pełni bezpieczna i poleca się ją w walce z wieloma dolegliwościami, do których należą:

  • wady postawy, 
  • wady stóp,
  • wady klatki piersiowej,
  • wady kręgosłupa,
  • urazy i kontuzje kończyn górnych i dolnych,
  • obrzęki limfatyczne,
  • problemy neurologiczne.

Zastosowanie kinesiotapingu w takich przypadkach może korzystnie wpłynąć na samopoczucie pacjenta, a także znacznie przyspieszyć proces leczenia lub rekonwalescencji.

Plastrowanie dynamiczne – jakie są przeciwwskazania?

Choć kinesiotaping ma pozytywny wpływ na działanie organizmu, to jednak wyróżnić można kilka przypadków, w których nie powinno się go stosować. Dużym przeciwwskazaniem do stosowania plastrów są otwarte rany i problemy skórne, takie jak nadwrażliwość czy różnego rodzaju zapalenia. Nie powinno się ich stosować również w przypadku alergii na klej. Do innych stanów chorobowych, które wykluczają użycie plastrów dynamicznych, zaliczyć można nowotwory i cukrzycę. W przypadku występowania powyższych dolegliwości wykonanie kinesiotapingu będzie niemożliwe, ponieważ wiązać się będzie z dużym ryzykiem zdrowotnym.

Czy kolor plastrów ma znaczenie?

Do kinesiotapingu wykorzystywane są plastry w różnych rozmiarach i kolorach. Choć sam rozmiar plastrów może sugerować miejsce, w którym powinien być zastosowany, to już jego kolor nie ma najmniejszego wpływu na przebieg terapii. Wiele osób mylnie sądzi, że różna kolorystyka taśm wiąże się z ich mocą działania. W rzeczywistości różne kolory pomagają specjalistom w odpowiednim rozmieszczeniu plastrów, jednak taki sam efekt przyniosą dobrze rozmieszczone jednokolorowe taśmy.

Sukces kinesiotapingu związany jest z odpowiednim rozmieszczeniem plastrów na ciele, a nie ze zróżnicowaną siłą działania bawełnianych pasów, ponieważ materiał nie jest nasączony w żadnej substancji wspomagającej.