Marzec jest miesiącem świadomości endometriozy. Co wiemy o tej podstępnej chorobie? Endometrioza jest przewlekłą chorobą, w przebiegu której zmiany ogniskowe zbudowane z komórek endometrium znajdują się poza jamą macicy. Na przykład na jajnikach, jajowodach, powierzchni macicy, jelitach czy pęcherzu moczowym.

Marzec jest miesiącem świadomości endometriozy. Co wiemy o tej podstępnej chorobie? Endometrioza jest przewlekłą chorobą, w przebiegu której zmiany ogniskowe zbudowane z komórek endometrium znajdują się poza jamą macicy. Na przykład na jajnikach, jajowodach, powierzchni macicy, jelitach czy pęcherzu moczowym.

Jakie są typowe objawy endometriozy?

  • Bolesne miesiączkowanie,

  • Obfite krwawienia miesiączkowe oraz krwawienia miedzymiesiączkowe,

  • Ból podczas stosunku lub po nim,

  • Bezpłodność.

To tylko niektóre z objawów endometriozy. Najważniejsza jest nasza świadomość. Pewnie niejedna z nas usłyszała kiedyś od lekarza specjalisty, że silny ból podczas miesiączkowania jest normalny i „taka nasza uroda”. Bagatelizowanie objawów opóźnia rozpoznanie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Po zdiagnozowaniu możliwe jest łagodzenie dolegliwości za pomocą farmakoterapii, zabiegów chirurgicznych czy fizjoterapii uroginekologicznej.

Czym zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem dysfunkcji w obrębie miednicy. Problemy z dziedziny uroginekologii mogą dotknąć każdą kobietę niezależnie od wieku. Jednak mówienie o nietrzymaniu moczu, obniżeniu narządów, bolesnym miesiączkowaniu czy bolesnym współżyciu nie zawsze przychodzi nam z łatwością- dla wielu to temat tabu.

Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Na początku wizyty fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, dzięki któremu dowie się jaki jest cel wizyty. Jeśli posiadasz dokumentację medyczną - weź ją ze sobą. Fizjoterapeuta dokonuje też oceny postawy ciała. Następnie jeśli są do tego wskazania, a Pacjentka wyrazi zgodę- wykonuje się badania per vaginum. Dzięki niemu możliwa jest funkcjonalna ocena mięśni dna miednicy. Po badaniu, w zależności od dysfunkcji, przeprowadzona zostanie pierwsza terapia i nauka prawidłowego wykonywania zaleconych ćwiczeń. Ćwiczenia są bardzo ważne, ponieważ będziesz je wykonywała systematycznie w domu.

W jakich problemach może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny?

  • profilaktycznie,

  • przygotowanie do ciąży i porodu,

  • dolegliwości bólowe w trakcie ciąży,

  • rozejście spojenia łonowego,

  • terapia blizny,

  • rozejście mięśnia prostego brzucha,

  • fizjoterapia przed i po operacjach ginekologicznych,

  • zespoły bólowe miednicy,

  • bolesne miesiączki,

  • bolesne stosunki,

  • nietrzymanie moczu,

  • pęcherz nadreaktywny,

  • endometrioza,

  • obniżenie narządów miednicy mniejszej.

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety, podczas którego zachodzi wiele zmian. Dobór indywidualnej terapii może pomóc w wielu dolegliwościach związanych z okresem ciąży np.: bóle kręgosłupa, spojenia łonowego, miednicy,  występowania obrzęków, wspomagania pracy mięśnia prostego brzucha i mięśni skośnych zewnętrznych, rozejściu mięśnia prostego brzucha, czy przygotowaniu do porodu.

Jak wygląda fizjoterapia po porodzie?

Terapia ma na celu m.in. rehabilitację rozejścia mięśnia prostego brzucha, profilaktykę i leczenie nietrzymania moczu, mobilizację blizny po cesarskim cięciu, po nacięciach lub pęknięciach, przywrócenie elastyczności tkanek. Na kontrole poporodowe najlepiej przyjść już 2-4 tygodnie po porodzie, również po cesarskim cięciu.

Techniki manualne w fizjoterapii uroginekologicznej

Wykonujemy techniki manualne zewnętrzne i wewnętrzne na punktach spustowych, masaże w przypadku bólów kręgosłupa w ciąży, masaże limfatyczne w przypadku obrzęków, mobilizację blizny, trening mięśni dna miednicy, kinesiotaping, ćwiczenia.

Dodatkowo prowadzona jest nauka przyjmowania prawidłowej postawy ciała oraz instruktaż odnośnie codziennych nawyków toaletowych, w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów rehabilitacji.

Przygotowanie do pierwszej wizyty

Do wizyty nie musisz przygotowywać się w żaden szczególny sposób, warto jedynie założyć wygodny strój. Nasza fizjoterapeutka zadba o to, abyś czuła się komfortowo i swobodnie.

Odpowiednio dobrany trening mięśni oraz terapia manualna przynoszą bardzo dobre rezultaty. Efektem współpracy Pacjentki i fizjoterapeuty jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa jakości życia.

Fizjoterapeutką Uroginekologiczną w Centrum Medycznym Sport-Reh jest mgr Anna Kłodzińska, Absolwentka Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu. Jeśli potrzebujesz umówić się na wizytę do naszego specjalisty, zadzwoń: 663 143 288 lub odwiedź nas w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).