Coraz częściej mówi się o otyłości jako o chorobie cywilizacyjnej. Z problemem nadmiernej wagi boryka się już nie tylko coraz więcej osób dorosłych, ale też młodzieży. 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Ta okazja to dobry czas na refleksję nad własnym zdrowiem i stylem życia, a także na zwrócenie uwagi na poważny problem, jakim jest otyłość. Do jakich powikłań prowadzi otyłość i jak sobie z nią radzić?
Do czego prowadzi otyłość?
Otyłość to choroba przewlekła określana jako stan nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Najczęstszą jej przyczyną jest spożywanie nadmiernej ilości energii przez dłuższy okres czasu, czyli spożywanie żywności wysokokalorycznej mającej stosunkowo mało wartości odżywczych. Konsekwencje płynące z nadmiernej masy ciała mają poważny wpływ na funkcjonowanie psychiczne i fizyczne. Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do rozwoju wielu schorzeń, m.in.:
- chorób układu krążenia (choroba wieńcowa serca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar, migotanie przedsionków, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa),
- chorób metabolicznych ‒ (cukrzyca typu 2, dyslipidemia),
- wzrostu ryzyka pewnych nowotworów (w tym piersi, endometrium, jajnika),
- demencji,
- chorób przewodu pokarmowego (refluks żołądkowo-przełykowy, kamica żółciowa, choroby wątroby),
- chorób nerek (kamica nerkowa, przewlekła choroba nerek, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
- astmy,
- powikłań ze strony układu ruchu (ból pleców, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba zapalna stawów),
- depresji oraz zaburzeń emocjonalnych i lękowych,
- zaburzeń hormonalnych prowadzących do bezpłodności męskiej i żeńskiej.
Jak zapobiegać otyłości?
Otyłość to choroba, której w większości przypadków można zapobiec. Najważniejsze to stosować się do poniższych zasad:
- ograniczanie spożycia kalorii,
- stosowanie diety dobrej jakości ‒in. zwiększając w diecie ilość warzyw
i owoców, ale również nasion roślin strączkowych oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów i nasion, - utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej ‒ pożądane jest 150 minut aktywności w ciągu tygodnia dla osób dorosł
Ale co robić, jeśli mamy już problem z nadmierną wagą?
Pierwszy krok – zgłoszenie się do specjalisty
Specjalistą od spraw żywienia człowieka jest nikt inny jak dietetyk. To właśnie on pomaga leczyć choroby tzw. dietozależne, czyli m.in. otyłość. Jednak wbrew pozorom konsultacja dietetyka nie jest i nie powinna być skierowana jedynie dla osób
z nieprawidłową masą ciała, głównie nadwagą i otyłością. Dietetyk zajmuje się także indywidualnym doborem odpowiedniej diety do prowadzonego stylu życia, zmianą nawyków żywieniowych w profilaktyce pewnych chorób, czy wspomaganiem żywieniowym leczenia konkretnych chorób. Oferuje on wsparcie dietetyczne
w przypadkach takich jak:
- insulinooporność,
- zespół jelita drażliwego i inne zaburzenia czynnościowe,
- Hashimoto,
- alergie i nietolerancje pokarmowe,
- choroby układu krążenia (miażdżyca, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze),
- niedożywienie np. związane z chorobą,
- dieta wegetariańska i wegańska,
- celiakia,
- planowanie ciąży, ciąża czy okres karmienia piersią,
- nadwaga i otyłość.
Jak przygotować się do wizyty u dietetyka
Przed wizytą u dietetyka należy przygotować dziennik spożycia obejmujący dwa dni robocze i jeden dzień weekendowy, który pomoże dietetykowi ocenić, jakie popełniamy błędy, oraz dopasować przyszłe zalecenia i jadłospis do naszych zwyczajowych nawyków żywieniowych.
Podczas wizyty dietetyk przeprowadzi z nami dokładny wywiad żywieniowy i spyta
o nasz tryb życia, a także zostaniemy zapytani o choroby współistniejące, alergie i nietolerancje pokarmowe, przyjmowane leki i suplementy diety czy ogólne samopoczucie. Przed wizytą u dietetyka warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne lub wziąć ze sobą ostatnie wyniki (jeżeli były one wykonywane).
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a jak wszyscy wiemy, jest to dobry czas na zmiany w naszym życiu. Jedną z takich zmian może być wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Najlepiej zrobić to pod okiem specjalisty!
Zapisz się do mgr Katarzyny Strzelczyk - dietetyka w Centrum Medycznym Sport-Reh.
Zadzwoń pod numer: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).