Zespół pasma biodrowo- piszczelowego jest najczęściej występującą kontuzją wśród osób bardzo aktywnych fizycznie. Nieco popularniejsza nazwa często pojawiającej się kontuzji to kolano biegacza. Objawia się ono uporczywym bólem zlokalizowanym z boku stawu kolanowego, który uniemożliwia poruszanie się.

Zespół pasma biodrowo- piszczelowego jest najczęściej występującą kontuzją wśród osób bardzo aktywnych fizycznie. Nieco popularniejsza nazwa często pojawiającej się kontuzji to kolano biegacza. Objawia się ono uporczywym bólem zlokalizowanym z boku stawu kolanowego, który uniemożliwia poruszanie się.

Kolano biegacza – kto jest narażony na kontuzje?

Ból w okolicy stawu kolanowego potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jednak nie jest on zwykłą kontuzją, która przydarza się powszechnie. Najbardziej narażeni na kolano biegacza są sportowcy, a także osoby, dla których aktywność fizyczna to pasja. Choć nazwa sugeruje, że kontuzje te dotyczą wyłącznie osób, które zajmują się bieganiem, to prawda jest inna. 

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego wiąże się z przeciążeniem, zbyt częstymi treningami, a także z nieprawidłową regeneracją po zakończonej aktywności. Może się pojawiać również u osób, które intensywnie uprawiają wioślarstwo, pływactwo, kolarstwo, a także u pasjonatów pieszych wędrówek. Mogą cierpieć na niego również te osoby, które uprawiają różnego rodzaju sporty zespołowe. Wystarczy, że podczas aktywności dochodzi do częstego zginania i prostowania kolana.

 

Domowe sposoby na zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Wiele osób, które dotyka problem bólu kolana, próbuje załagodzić dolegliwości domowymi sposobami. Choć szybka konsultacja u ortopedy lub fizjoterapeuty byłaby najlepszym posunięciem, to warto wiedzieć, co zrobić, żeby złagodzić ból do momentu wizyty. Sposobów na poradzenie sobie z dolegliwościami bólowymi jest kilka:

  • czasowa rezygnacja z obciążającej aktywności fizycznej,
  • odpoczynek,
  • automasaż polegający na rolowaniu od okolicy biodra do połowy łydki.

Stosując powyższe sposoby z pewnością uda się zmniejszyć doskwierający ból kolana. Nie należy jednak bagatelizować swojego stanu zdrowia i leczyć tych przypadłości wyłącznie domowymi sposobami. Jeśli ból będzie się utrzymywać lub będzie często powracać, to konieczna jest wizyta u specjalisty.

 

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego – pomoc ortopedy

Leczenie bólu pojawiającego się z boku kolana może nie być proste. Co więcej, umiejscowienie bólu nie gwarantuje tego, że założona diagnoza będzie prawdziwa. Niekiedy osoby, którym wydaje się, że pojawia się u nich ból określany jako zespół pasma biodrowo-piszczelowego, są nieświadome, że prawda jest inna. Wiele innych kontuzji może powodować dolegliwości bólowe w pobliskich partiach. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka, którą przeprowadzić może doświadczony ortopeda lub fizjoterapeuta. Podczas wizyty, lekarz powinien zlecić badania USG i RTG, a następnie doradzić sposób działania. Z reguły leczenie tego typu bólu składa się z kilku czynników:

  • przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
  • fizjoterapia i wszelkiego rodzaju masaże, a także inne zabiegi pomagające w powrocie do zdrowia,
  • w niektórych przypadkach konieczne jest również założenie ortezy na kolano.

Podczas trwającego leczenia, każda osoba chora powinna jak najwięcej odpoczywać i nie obciążać nadmiernie kolana. Tylko w ten sposób chrząstka stawowa będzie mogła się w pełni zregenerować. Dzięki czemu możliwy będzie powrót do aktywności fizycznej.