Dolegliwość zwana zapaleniem ścięgna Achillesa może mieć różnorodne podłoże i wiele przyczyn. Jednak wspólnym mianownikiem jest zawsze dotkliwy ból w okolicy pomiędzy guzem kości piętowej a mięśniem łydki. Jest do dokuczliwe schorzenie, w znacznym stopniu utrudniające poruszanie się i normalne funkcjonowanie. Leczenie uszkodzonego ścięgna warto rozpocząć jak najszybciej. Kompleksowa kuracja i specjalistyczne wsparcie rehabilitantów powinno przynieść zadowalające efekty.
Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa
To, co nazywamy zapaleniem, polega tak naprawdę na przekrwieniu fragmentu ścięgna, do którego dochodzi pod wpływem wielu nawarstwiających się mikrourazów. Ścięgno Achillesa jest największym ludzkim ścięgnem. Pomimo wielu warstw włókien kolagenowych jest ono w dużym stopniu narażone na szereg urazów i przeciążeń. Do najczęstszych przyczyn bólu tego organu należą:
- nadmierna masa ciała,
- nieprawidłowe ustawienie stopy podczas chodzenia,
- zbyt duża intensywność treningów, zwłaszcza biegowych.
W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza osoby, które bez wcześniejszego przygotowania podjęły intensywny wysiłek fizyczny. Do powstania zapalenia przyczynia się również źle dobrane obuwie sportowe, nieprawidłowo zaplanowane treningi oraz zaawansowany wiek.
Pierwsza pomoc przy nagłych objawach
W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych w okolicy ścięgna Achillesa ważne jest szybkie działanie przeciwbólowe oraz profesjonalna diagnostyka. Warto zatem udać się do lekarza ortopedy, który specjalizuje się w urazach sportowych. Wysokiej klasy specjalista zaordynuje odpowiednie środki przeciwbólowe, wdroży precyzyjną diagnostykę oraz opracuje długofalową kurację.
Podstawowym badaniem, które pomaga ocenić stopień zapalenia, jest USG ścięgna Achillesa. Za jego pomocą można ocenić ciągłość ścięgna oraz stopień jego unaczynienia. Badanie to, wsparte dokładnym wywiadem, pozwala lekarzowi wdrożyć leczenie, które w krótkim czasie przynosi dużą ulgę. Do najczęstszych zaleceń należą:
- środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- zimne okłady z altacetu,
- maści stosowane do leczenia urazów, stanów zapalnych i stłuczeń,
- odpoczynek i oszczędzanie bolącej nogi.
W zależności od rozległości urazu planuje się proces dwufalowych działań, które mają na celu trwałe zażegnanie dolegliwości bólowych.
Leczenie długofalowe i rehabilitacja
Dobrą wiadomością jest fakt, że operacyjne leczenie bolącego ścięgna Achillesa stosuje się niezwykle rzadko. W wielu przypadkach profesjonalnie opracowany plan rehabilitacji oraz fizykoterapii daje zadowalające efekty. Proces ten może trwać około 12 tygodni i powinien prowadzić do całkowitego ustania dolegliwości bólowych. Jest to moment, w którym ortopeda powinien podjąć ścisłą współpracę z rehabilitantem oraz fizykoterapeutą. Warto zatem znaleźć profesjonalną klinikę, w której cały zespół pracuje nad powrotem pacjenta do zdrowia.
Ważnym etapem rehabilitacji jest zastosowanie ćwiczeń izometrycznych, które mają złagodzić ból ścięgna Achillesa. Następnie podejmuje się pracę nad wzmocnieniem mięśnia trójgłowego łydki, aby zapobiec podobnym urazom w przyszłości. Ćwiczenia mają również na celu wzmocnienie ścięgna Achillesa w celu powrotu do aktywności sprzed kontuzji. Rehabilitację mogą wspierać zabiegi fizykoterapeutyczne, obejmujące terapię falą uderzeniową oraz terapię laserem.
Osobom, które chcę uniknąć tego kłopotliwego schorzenia, zaleca się ostrożne planowanie treningów pod okiem specjalisty. Ważne jest również umiejętne dobranie obuwia sportowego oraz bieganie na możliwie miękkim podłożu i płaskim terenie.