Niektórzy czekają cały rok, żeby wraz z początkiem sezonu móc założyć narty czy deskę i dać się porwać białemu szaleństwu. Jednak, jak w przypadku każdego sportu, o kontuzję na stoku nietrudno. Aby szybko wrócić do formy po wypadku ważna jest właściwa pierwsza pomoc i dobrze przeprowadzona rehabilitacja. Jak zmniejszyć ryzyko urazu i co zrobić, żeby szybciej wrócić do pełnej sprawności?

Niektórzy czekają cały rok, żeby wraz z początkiem sezonu móc założyć narty czy deskę i dać się porwać białemu szaleństwu. Jednak, jak w przypadku każdego sportu, o kontuzję na stoku nietrudno. Aby szybko wrócić do formy po wypadku ważna jest właściwa pierwsza pomoc i dobrze przeprowadzona rehabilitacja. Jak zmniejszyć ryzyko urazu i co zrobić, żeby szybciej wrócić do pełnej sprawności?

Grunt to rozsądek

Gdy wreszcie możemy się cieszyć wyczekiwanym zjazdem ze stoku, szybko zapominamy o ryzyku i zasadach bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem do kontuzji  jest brak przygotowania. Regularne ćwiczenia, wraz z doborem odpowiedniego sprzętu (w tym kasku), może znacznie zminimalizować ryzyko urazu.

Ćwiczenia, ale jakie? Najbardziej polecanym treningiem przez specjalistów jest trening motoryczny, w którym skupiamy się na poprawie mobilności, siły, wytrzymałości, zwinności, a także stabilizacji, czyli wszystkich elementach budujących silny aparat ruchowy. Oprócz tego ważne jest bezpośrednie przygotowanie się przed samym wyjściem na stok, czyli dobra rozgrzewka, o której często zapominamy. Najczęstszą przyczyną wypadków jest niedostosowanie prędkości i swoich umiejętności do warunków na stoku. Cały czas zdarzają się także miłośnicy tego sportu, którzy nie stronią od alkoholu w trakcie zjazdów. Reakcje po spożyciu trunków z procentami są znacznie spowolnione, a dodatkowo taki narciarz czy snowboardzista ma większy problem z oceną odległości, co również zwiększa ryzyko kontuzji.

Jednak czasami pomimo stosowania się do wszystkich procedur, spełnienia wszystkich zaleceń i bycia naprawdę uważnymi, może nam się przydarzyć kontuzja. Na szczęście w obecnych czasach nie jest to już tak dużym problemem, jak kiedyś. Dzisiaj możemy skorzystać z pomocy specjalistów oraz zabiegów przyśpieszających regenerację.

 

Pierwsza pomoc to podstawa

Najważniejsze jest szybkie wezwanie pomocy do poszkodowanego. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze mieć przy sobie telefon oraz numer do odpowiednich służb ratunkowych:

  • 601 100 300 – numer ratunkowy w górach,
  • 985 – ratownictwo morskie i górskie,
  • 112 – uniwersalny numer alarmowy.

Niezależnie od kontuzji, z którą mamy do czynienia, ważne jest, aby zabezpieczyć miejsce przed dalszymi urazami oraz zaprzestać wysiłku fizycznego, żeby nie pogłębiać urazu. Warto także schłodzić bolesne miejsce śniegiem, który mamy pod ręką, a także unieść uszkodzoną kończynę, by zmniejszyć obrzęk. Większość tych czynności możemy wykonać sami jeszcze przed pojawieniem się ratowników. Jeśli kontuzja pozwala nam na swobodne poruszanie się i samodzielny powrót do domu, oczywiście nie musimy wzywać pomocy medycznej. Pamiętajmy jednak, aby po zejściu ze stoku udać się do lekarza, który oceni stan naszego zdrowia – nie lekceważmy nawet lekkich urazów, które pozostawione same sobie mogą doprowadzić do poważniejszych problemów, takich jak zwyrodnienia czy większa podatność na kolejne kontuzje.

 

Właściwa rehabilitacja – gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia

Niezwykle ważnym etapem powrotu do sprawności jest rehabilitacja. Powinniśmy rozpocząć ją jak najszybciej, dlatego po powrocie z wyjazdu należy skontaktować się z fizjoterapeutą. Rehabilitacja oparta jest na indywidualnie dobranej terapii. Będzie miała ona na celu jak najszybsze wyeliminowanie skutków urazu i przywrócenie – o ile to możliwie – pełnej sprawności sprzed wypadku. Dobór terapii będzie m. in. zależny od tego, czy kontuzja wymagała unieruchomienia. W przypadku konieczności założenia łuski lub gipsu specjalista zaleci zabiegi, które będą działały przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, oraz przyspieszą regenerację tkanek.
W przypadku urazu, przy którym obyło się bez unieruchomienia, wskazana będzie terapia manualna i indywidualnie dobrane ćwiczenia. Dla lepszego efektu pomocne będą też zabiegi przyśpieszające regenerację, np.  presoterapia, terapia SIS czy terapia aparatem Exogen.

Chcesz szybciej wrócić do sprawności po kontuzji? Skorzystaj z oferty fizjoterapeutów z Centrum Medycznego Sport-Reh. Zadzwoń pod numer: 663 143 288 lub odwiedź nas w naszej siedzibie w Lesznie przy ulicy Święciechowskiej 74 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00).