Hirudoterapia jest metodą leczenia dopuszczoną w 2004 roku. W ramach tej metody wykorzystuje się specjalny gatunek pijawek lekarskich, które są podawane na wymagające leczenia części ciała. 

Hirudoterapia jest metodą leczenia dopuszczoną w 2004 roku. W ramach tej metody wykorzystuje się specjalny gatunek pijawek lekarskich, które są podawane na wymagające leczenia części ciała. 

Na czym polega hirudoterapia?

Najczęściej wykorzystuje się pijawki lekarskie, afrykańskie lub azjatycko-południowoeuropejskie. Występują one w słodkich wodach Ameryki Północnej i Europy. Organizmy wykorzystywane do leczenia pochodzą jedynie ze sprawdzonych miejsc, posiadających odpowiednie zezwolenia. Pochodzenie pijawek jest bardzo ważne, ponieważ nie każdy organizm może zostać dopuszczony do celów medycznych. Wykorzystywane mogą być jedynie pijawki karmione w kontrolowany sposób oraz hodowane w wyizolowanych warunkach. Jest to bardzo istotne, ponieważ organizmy z niesprawdzonego źródła mogą przenosić wiele niebezpiecznych dla człowieka chorób (wirusowych, bakteryjnych lub pasożytniczych). 

W trakcie leczenia pijawki są układane na chorym obszarze działa na czas nawet 6 godzin. W tym czasie stworzenia ssą krew; jedna z nim może wypić od 5 do 15 ml krwi. Ilość wykorzystanych stworzeń zależy od wielkości objętego chorobą miejsca. Przed zabiegiem, miejsce musi być odpowiednio przygotowane. Skóra musi zostać umyta oraz przepłukana wodą destylowaną bez chloru. Hirudoterapia jest prostą metodą, cechującą się niskim prawdopodobieństwem pojawienia się skutków ubocznych, w porównaniu z innymi metodami. 

 

Jak działa hirudoterapia?

Pijawki wydzielają substancje czynne farmakologicznie i biologicznie, między innymi hirudynę. Substancja ta jest głównym składnikiem wydzieliny pijawek. Jest naturalnym antykoagulantem, ponieważ zapobiega krzepnięciu krwi. Ponadto, ślina pijawek ma działanie znieczulające. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Otwór gębowy, przy pomocy którego stworzenia wczepiają się w skórę, jest zakończony małymi ząbkami. Pod żadnym pozorem nie wolno ich odrywać. Po zabiegu stworzenia są niszczone oraz wyrzucane. Pijawki są wykorzystywane tylko raz, nie jest możliwe ich powtórne użycie, nawet u tej samej osoby. Po zabiegu miejsce może krwawić przez 48 godzin,  jest to normalna reakcja organizmu na ugryzienie pijawek. 

 

Na co pomaga hirudoterapia?

Pijawki mogą być wykorzystane do leczenia wielu dolegliwości i schorzeń:

  • podwyższony poziom cholesterolu,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • impotencja,
  • ból głowy,
  • hemoroidy,
  • alergia,
  • owrzodzenie żołądka i dwunastnicy,
  • schorzenia układu moczowo-płciowego,
  • choroby płuc i oskrzeli,
  • choroby zakrzepowo-zatorowe,
  • wspomaganie leczenia przy przeszczepach skóry,
  • niektóre schorzenia o podłożu psychicznym (depresje, nerwice).

Ponadto hirudoterapię można stosować także na łuszczycę, żylaki i chorą wątrobę. Ze względu na działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne może być także jedną ze składowych leczenia rwy kulszowe, przepukliny kręgosłupa lub zapalenia korzonków nerwowych. Pijawki pomagają na obrzęki i choroby neurodegeneracyjne oraz są wykorzystywane w medycynie estetycznej. 

 

Przeciwwskazania do hirudoterapii

Jak w przypadku każdej metody leczenia, tutaj także istnieją pewne przeciwwskazania. Mogą to być różne choroby, np. związane z układem krwionośnym. Pijawek nie powinno się wykorzystywać jeśli pacjent cierpi na hemofilię, zakrzepicę żył głębokich oraz ciężką niedokrwistość. Nie powinno się ich stosować także w przypadku zakażenia wirusem HIV, chemioterapii, wysokiej gorączki, nowotworów skóry, chorób psychicznych oraz aktywnej gruźlicy. Niektórzy pacjenci mogą także wykazać uczulenie na te stworzenia. Nie zaleca się także stosowania pijawek u kobiet w ciąży.